G20 Ülkeleri Kripto Para Politikası Oluşturuyor!

G20 ülkeleri, daha iyi küresel düzenleme için kripto para piyasası üzerinde ortak politika oluşturmayı hedefliyor. Açıklamalar, Hindistan’ın başkanlığında ilk kez 13-15 Aralık tarihlerinde Bengaluru’da düzenlenen toplantıdan geldi.

G20 ülkeleri, küresel düzenleme için ortak kripto para politikası oluşturacak

G20 ve merkez bankası vekilleri, Hindistan’ın başkanlığında ilk kez 13-15 Aralık tarihlerinde bir araya geldiler. Hindistan’ın ekonomik işler sekreteri Ajay Seth Çarşamba günü düzenlediği basın toplantısında, G20 ülkelerinin daha iyi küresel düzenleme için kripto paralar hakkında ortak bir politika oluşturmayı hedeflediğini söyledi. Ortak politikanın oluşturulması için kripto paraların ekonomi, para politikası ve bankacılık sektörü üzerindeki etkilerinin incelenmesi gerektiğine dikkat çeken Seth, şunları söylüyor:

Yönetmelik, alınan politika görüşünden hareket etmelidir. Aslında, masaya konulan önceliklerden biri, ülkelerin kripto paralara politika yaklaşımı için bir fikir birliği oluşturmasına yardımcı olmaktır.

Kripto borsası FTX’in çöküşü, kripto piyasasının daha iyi denetlenmesi çağrılarına yol açtı. Kriptokoin.com‘dan takip ettiğiniz üzere FTX, 11 Kasım’da resmen iflasını duyurdu. Ardından, Aralık ayında eski CEO Sam Bankman-Fried (SBF) tutuklandı. ABD hükümeti ve düzenleyiciler, FTX ve Bankman-Fried aleyhine çeşitli dolandırıcılık suçlamaları getirdi.

IMF’den müdür yardımcısının küresel kripto standartları konusunda düşünceleri

Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) genel müdür yardımcısı Gita Gopinath Perşembe günü yaptığı açıklamada, Hindistan’ın başkanlığındaki G20’nin üç alanda ilerleme kaydedebileceğini söyledi:

  • Borç yönetimi
  • Kripto düzenlemesi
  • İklim finansmanı

Gopinath, kripto düzenlemeleri için küresel olarak kabul edilmiş normların gerekli olduğunu söylüyor. Açıklamalarında, Kasım ayındaki iflasların ardından düzenleyici tutumada yer verdi:

Son zamanlarda gördüğümüz kripto erimesinden sonra, düzenleme konusunda uluslararası kabul görmüş standartlara ihtiyacımız olduğu açık. Bu cephedeki ilerleme, 2023 yılına kadar bunu başarmak somut bir sonuç olacaktır.

Hindistan, CBDC’lere yönelik uygulamalarını başlattı

Seth ayrıca Çarşamba günü yaptığı açıklamada, G20’nin tartışacağı ana gündemlerden birinin CBDC’ler küresel kullanımı olduğunu söyledi. CBDC’ler, merkez bankası bankaları tarafından desteklenen kripto para birimleridir. Hindistan’ın merkez bankası Hindistan Merkez Bankası, hem toptan hem de bireysel dijital rupi çalışmalarını başlatmıştı. 1 Aralık’ta başlayan pilot uygulama dört şehirde uygulanıyor. Ardından Hindistan genelinde dokuz şehri daha kapsayacak şekilde genişleyecek.

Bu arada, Hindistan Merkez Bankası, işlemlerin kişiden kişiye (P2P) veya kişi olabileceğine dikkat çekti. Açıklamalarda, bankaların sunduğu cep telefonlarında saklanan dijital cüzdan aracılığıyla rupi ile işlem yapabilecekleri yer aldı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir