Google Onayladı: Herkes AVAX ve Bu 8 Altcoin’in Peşinde!

Kişisel finans portalı DollarGeek tarafından yapılan bir araştırma, 2022’de dünya çapında en çok aranan kripto paraları ortaya çıkardı. Listede AVAX ve ADA gibi Ethereum rakipleri de yer alıyor.

İşte 2022’de Google’da en çok aranan ilk beş kripto para birimi

Özellikle, kripto para piyasasının toplam değeri, yıldan bugüne (YTD) %70 düşerek yaklaşık 770 milyar dolara geriledi. Bu da hem trader hem de yatırımcı sınıfının büyük satış yaptığı anlamına geliyor. Google Trends’e göre azalan talep, “kripto para birimi satın al” anahtar kelimesi için yapılan internet isteklerini Şubat 2020’den bu yana en düşük seviyeye çekti.

Bununla birlikte, en son Accenture’ın 2022 Küresel Tüketici Ödemeleri raporu 2022’deki piyasa çöküşüne rağmen kripto paraların bireysel yatırımcı ilgisinin yüksek kaldığını gösteriyor. Uzun vadeli yatırım (%28), merak (%22), kısa vadeli spekülasyon (%21), yatırımcıları piyasa çeken nedenlerdi.

AVAX ve ADA’da listede

Bu arada, kişisel finans portalı DollarGeek tarafından yapılan ayrı bir araştırma, 2022’nin dünya çapında en çok aranan kripto para birimlerine odaklanıyor. Böylece bireysel yatırımcıların 2023’e doğru nelere yatırım yapabileceklerine dair kabaca bir görünüm sunuyor.

Bitcoin açık ara en çok Google’da aranan olmaya devam ediyor

Bitcoin, DollarGeek’in araştırmasında 2022’de Google’da en çok aranan kripto para birimi olarak ortaya çıktı. Dünya çapında aylık 28,41 milyon aramayı kendine çekti. Uzmanlar kalitesini sektördeki diğer kripto varlıklarına kıyasla değerlendirdiğinden, ilgi nispeten yüksek olmaya devam ediyor. Örneğin, risk sermayesi yatırımcısı Tim Draper, devam eden kripto kışının ortasında Bitcoin’in yararına olan zayıf kripto paraların kalıntı haline geleceğini düşünüyor. ABD’li yatırımcı hala 6 haneli fiyat hedeflerini güncel tutuyor.

BTC’nin fiyatı, bazı analistlerin 10.000 dolara düşeceğini tahmin etmesiyle birlikte yaklaşık %65 düştü. Ancak son 12 aydaki internet aramaları, çoğu insanın Bitcoin satın almak için arama yaptığını gösteriyor. Bu da çoğu insanın hala Bitcoin’e sahip olmadığını gösteriyor.

Elon Musk’ın favori Dogecoin’i ikinci sırayı aldı

Dogecoin, 2022’de dünya çapında aylık ortalama 5,85 milyon arama çeken Bitcoin’in ikincisidir. Meme-coin haberlerde çoğunlukla Twitter haberleriyle gündemdi. Bununla birlikte, platforma DOGE ödemelerini entegre etme fikrini öne süren Elon Musk sayesinde yükseldi. Ayrıca, ABD merkezli kripto borsası Robinhood’da listelendikten sonra ilgi gördü.

Bu olaylar, Dogecoin’in aşağıdaki Google Trendler tablosunda gösterildiği gibi internet aramalarında geçici artışlar kaydetmesine yardımcı oldu. Örneğin, Musk’ın Ekim ayı sonlarında Twitter’ı nihai olarak satın alması. Bu haber Dogecoin’in aramalarda zirve yaptığı zamana denk geliyor.

Dolayısıyla, DOGE’nin fiyatı kabaca %55 düşerken, internet arama verileri, Bitcoin’e benzer şekilde, potansiyel alıcı havuzunun satıcılardan nispeten daha yüksek olabileceğini gösteriyor.

Shiba Inu, AVAX ve Dogecoin’i geride bıraktı

Shiba’nın aylık internet aramaları dünya çapında 4,43 milyona ulaştı. Yine de, DOGE’nin 729.000 aramasına karşı aylık 1.29 milyon arama ile Dogecoin’i geride bıraktı. Bu üstünlük, Shiba Inu’nun 2022’de Dogecoin’e kıyasla daha zayıf fiyat performansına rağmen geliyor. SHIB 2022’de kabaca %75 düştü. Ancak metaverse’e girmesi ve Shibarium’un potansiyel lansmanı nedeniyle gündemde yer alıyor.

Ayrıca, Kasım 2022 itibarıyla en büyük SHIB pozisyonuna sahip bir kripto borsası olan Crypto.com sayesinde Shiba Inu için yapılan internet aramaları da arttı. Piyasa, Crypto.com’un iflas etmesinden ve bunun da SHIB rezervlerini satmasına neden olmasından korkuyordu.

Merge, Ethereum’un dördüncü pozisyonu korumasına yardımcı oluyor

Ethereum, 2022’de 3,84 milyon aylık arama ile dünya çapında en çok Google’da aranan dördüncü kripto para birimiydi. Eylül ayında PoW’dan PoS’a geçişinin önemli bir aşamasını tamamladı. Özellikle, “Ethereum” anahtar kelimesine ve ” Ethereum 2.0 ” ve “Merge” gibi ilgili terimlere olan ilgi, PoS geçişi gerçekleştiğinde Eylül ayında zirve yaptı.

Ethereum’un internet aramaları, PoS yükseltmesinden sonra menkul kıymet haline geldiğine dair endişeler nedeniyle ilgi görmüş olabilir. Son zamanlarda, kripto platformu Paxful benzer nedenlerle ETH desteğini kaldırdı. Kriptokoin.com olarak gelişmenin ayrıntılarına bu yazıda yer verdik.

Cardano, Google trendlerde beşinci sırada yer alıyor

ADA, 2022’de aylık ortalama 1,47 milyon internet araması çekerek beşinci sıraya ulaştı. Cardano trendi, özellikle Ocak 2022’de ADA’nın Bitcoin ve Ether’den daha iyi performans göstermesiyle ivme kazandı. Ancak daha sonra, Eylül ayında Vasil hard forkunun ilgide bir artış sağlayamamasına rağmen, aramalar düşüyor.

2022’de en çok aranan kripto para birimlerinin diğer onurlu sözleri arasında Avalanche (AVAX) yer alıyor. Litecoin, Safemoon ve Nexus en çok aranan diğer altcoin projeleriydi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir