Gözler Merkez Bankası’nın faiz kararında, piyasa beklentileri ne yönde?

Bugün gerçekleştirilecek yılın son Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısının ardından Merkez Bankası (TCMB), faiz kararını açıklayacak.

Merkez Bankası, bugün saat 14.00’de faiz kararını açıklayacak. TCMB faizi, yüzde 9 seviyesinde bulunuyor.

Enflasyonun gölgesinde geçen 2022 yılında faiz artışına gitmeyen TCMB, ağustos ayında yaptığı 100 baz puanlık faiz indirimiyle, 2021 yılının sonunda olduğu gibi faiz indirim döngüsüne girmişti. Ağustos ve eylül aylarında yapılan 100 baz puanlık indirimleri, ekim ve kasım aylarında 150 baz puanlık faiz düşüşleri takip etti.

“Faiz indirim döngüsü sona erdi”

TCMB, ağustos ayında yüzde 14 seviyesinde olan politika faizini yüzde 9 seviyesine çekti. Kasım ayında alınan kararın ardından yayımlanan PPK metninde, “Kurul, mevcut politika faizinin küresel talebe ilişkin artan riskleri dikkate alarak yeterli düzeyde olduğunu değerlendirmiş, ağustos ayında başlatılan faiz indirim döngüsünün sonlandırılmasına karar vermiştir” ifadelerine yer verilmişti.

Bu nedenle, TCMB’den aralık ayı toplantısında faiz indirimi veya faiz artışı beklenmiyor. Politika faizinin yüzde 9’da sabit tutulması en olası senaryo olarak ön plana çıkıyor.

AA Finans’ın 14 ekonomistle yaptığı ankette de benzer bir sonuç çıkmıştı. Ankete katılan ekonomistlerin tamamı Merkez Bankası’nın faizi sabit tutmasını beklediğini ifade etmişti. 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir