Ana Sayfa Dünyadan Haberler Güney Kıbrıs’te seçimler 2. tura kaldı: Eski Dışişleri Bakanı Hristodoulides ile eski müzakereci Mavroyannis 12 Şubat’ta yarışacak

Güney Kıbrıs’te seçimler 2. tura kaldı: Eski Dışişleri Bakanı Hristodoulides ile eski müzakereci Mavroyannis 12 Şubat’ta yarışacak

4 dak. okuma süresi
0
0
0

Stelyo BERBERAKİS / ATİNA

Güney Kıbrıs’ta düzenlenen Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Rum kesimi eski Dışişleri Bakanı Nikos Hristodoulides ile komunist AKEL’in desteğindeki eski müzakereci Andreas Mavroyannis, 9 aday arasında en çok oy toplayan iki aday oldu.

Önümüzdeki Pazar günü tekrar sandık başına gidecek olan Kıbrıslı Rum seçmenler bu iki aday arasındaki seçimini yapacak.

Bu seçimlerde açılan sandıkların yüzde 100’ne göre yüzde 32.04 oy toplayan Hristodoulides, geçen yılın ortalarına kadar Rum Dışişleri Bakanlığı görevini yürütüyordu.

Kıbrıs sorununa çözüm müzakerelerinin sonuçsuz kalmasında sadece “Türkiye’nin tutumunu” sorumlu gösteren Hristodoulides, Rum kesiminde çözümden yana olan çevrelerin eleştirilerine hedef oluyordu.

Seçimlerde aldığı yüzde 29.61 ile ikinci gelen ve yakın bir geçmişe kadar Kıbrıs Rumlarının müzakere heyetinin başında bulunan emekli büyükelçi Andreas Mavroyannis ise , 9 aday arasında Kıbrıs Türklerinin siyasi eşitliğini savunan tek aday olarak , 2017’de Crans Montana’da kesilen çözüm müzakerelerini yeniden başlatmaya çalışacağını açıklamış bulunuyor. Bu arada Mavroyannis’in özellikle kapalı Maraş’ın eski sakinleri arasında en çok oy toplayan aday olması dikkatleri çekti.

Rum yorumculara göre , eski Maraş’lıların, Mavroyannis’in Kıbrıs sorununun çözümü için daha uygun bir Cumhurbaşkanı olacağına inanıyor.

İkinci tur seçimlerinde Mavroyannis’in, bu seçimleri yüzde 26.11 oy alarak 3.sırada bitiren muhafazakar DİSY partisinin adayı Averof Neofitou ile işbirliği olanakları araması bekleniyor.

Ancak seçimleri önde bitiren üç Cumhurbaşkanı adayı da Türkiye’de AKP hükümetinin ve KKTC cumhurbvaşkanı Ersin Tatar’ın “iki devletli çözüm” önerisine sıcak bakmıyor.

Daha Fazla Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunu da Okuyabilirsiniz

Kanada, sahte belgelerle ülkeye gelen yüzlerce Hindistanlı öğrenciyi sınır dışı ediyor

Kanada, sahte belgelerle ülkeye gelen yüzlerce Hindistanlı öğrenciyi sınır dışı ediyor …