HaberTürk yazarı Sarıkaya: Ankara’nın beklentisi meselenin Moskova ve Şam tarafından bir an önce çözüme kavuşturulması, olmaması durumunda karadan harekâtı başlatmak

HaberTürk yazarı Muharrem Sarıkaya,  Suriye’ye olası bir kara herakâtına ilişkin olarak, “Ankara’nın beklentisi meselenin Moskova ve Şam tarafından bir an önce çözüme kavuşturulması, olmaması durumunda karadan harekâtı başlatmak” değerlendirmesini yaptı. 

Sarıkaya yazısında, “Ankara’nın beklentisi ise meselenin Moskova ve Şam tarafından bir an önce çözüme kavuşturulması, olmaması durumunda da karadan harekâtı başlatmak. Bunun için de elinde yeteri güç var. Ancak İdlib sahasında elde edilen karşılıklı güvene dayalı işbirliği, kuzeye gelindiğinde aynı etkiyi göstermiyor; güvensizlik baş gösteriyor.Buna neden de sahada daha fazla ülke kontrolünde vekalet savaşçılarının bulunması. Ankara ile Şam arasında istihbarat ve askeri seviyedeki görüşmelerin bir üste çıkıp, siyasi sonuca da ulaşmasına kadar da sorunun bu haliyle devam etmesi kaçınılmaz… Baştan beri söylüyorum… Türkiye sınırında bir başka ülkenin vekaletindeki güçlerin bulunması yerine, ülkenin kendi askerinin yer alması daha ehveni şerdir. En azından kimin ne olduğu bilinir…” ifadesini kullandı. 

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir