Ana Sayfa Dünyadan Haberler “Hafter seçimlere oğlu Saddam’ı hazırlıyor, bu Rusya için bir test olacak!”

“Hafter seçimlere oğlu Saddam’ı hazırlıyor, bu Rusya için bir test olacak!”

4 dak. okuma süresi
0
0
1
hafter secimlere oglu saddami hazirliyor bu rusya icin bir test olacak dWIbfA86

Libya’da yaklaşan seçimler öncesi Rus gazetesi “Nezavisimaya Gazeta”da flaş bir analiz haber yayımlandı.

Igor Subbotin’in “Hafter’in gidişi, Rusya’nın Libya’daki etkisinin bir testi olacak” başlıklı analiz haberinde Hafter’in yetkilerini İsrail yanlısı oğlu Saddam’a devretme ihtimalini yazdı.

Analiz haberde şu ifadeler yer aldı: Libya Ulusal Ordusu komutanı Mareşal Halife Hafter, yaklaşan cumhurbaşkanlığı seçimleri için adaylığına olan ilgisini kaybetti. Arap gazeteleri ise bunu haber yaptı. Haberlere göre Hafter, Mısır’daki müzakerelerde uluslararası arabulucular tarafından bu yıl düzenlenmesi beklenen cumhurbaşkanlığı yarışına katılmaktan vazgeçme isteğini dile getirdi.

Rus tarafının güvenmeye çalıştığı Mareşal Hafter, tüm yetkilerini iki oğluna devretmeye hazır görünüyor.

Oğulları Saddam ve Halid arasındaki çıkar çatışması nedeniyle Hafter’in güçlerini devralmasının zor olması muhtemel olsa da, Washington Yakın Doğu Politikaları Enstitüsü’ndeki (WINEP) uzmanlarına göre ise, Saddam Hafter’in eninde sonunda Libya Ulusal Ordusu liderliğini devralması bekleniyor.

Bu tahminlere göre, Libya Ulusal Ordu komutasının Saddam’a devredilmesi, Rusya’nın Libya’daki çıkarları için bir sınav olacak.

Washington Enstitüsü ise, Saddam Hafter’in Arap dünyasında tartışmalı bir oyuncu olan İsrail ile ilişki kurma konusundaki istekliliğinin de kanıtladığı gibi, dış temasları çeşitlendirme yoluna gittiğine de dikkat çekiyor.

Analistler, Saddam döneminde Libya Ulusal Ordusu yönetiminin İbrahim Anlaşmalarına katılacağını göz ardı etmiyorlar.

Makaleye göre; İsraillilerin ABD’nin müttefiği olduğu ve sözde Batı toplumuna ait oldukları göz önüne alındığında, oğul Saddam’ın Libya Ulusal Ordusu yönetiminin başına geçmesi Rusya’nın Hafter sonrası Libya’daki güvenilirliği ve yararlılığı sorusunu gündeme getiriyor.

Daha Fazla Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunu da Okuyabilirsiniz

Vucic: Sırbistan bekası için her şeyi yapacak

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, ülkesinin bekası için her şeyi yapacaklarını söy…