Ana Sayfa Dünyadan Haberler Hindistan’ın Assam eyaletindeki çocuk evlilik operasyonunda bin 800’den fazla kişi gözaltına alındı

Hindistan’ın Assam eyaletindeki çocuk evlilik operasyonunda bin 800’den fazla kişi gözaltına alındı

3 dak. okuma süresi
0
0
5

Hindistan’ın kuzeydoğusundaki Assam eyaletinde çocuk evliliklere karşı yapılan operasyonda bin 800’den fazla kişi gözaltına alındı.

Assam Başbakanı Himanta Biswa Sarma, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, yetkililerin kadınlara karşı “affedilemez ve iğrenç suça karşı sıfır tolerans ruhuyla” hareket edeceğini söyledi.

18 yaşın altında yapılan evliliklere ilişkin düzenlenen operasyonlarda, Assam genelinde bin 800’den fazla kişinin gözaltına alındığını vurgulayan Sarma, bu evliliklerde nikahı kıyan din görevlilerinin de yetkililerin hedefinde olduğunu dile getirdi.

Merkezi Assam’da bulunan “Global Organization for Life Development” adlı sivil toplum kuruluşunun yöneticisi Rajib Sharma, yaptığı açıklamada, çocuk evliliklerin gelenekten daha öte olduğunu ifade etti.

Toplumda kabile ve azınlıkların olduğunu ve bunların da kızlarını küçük yaşlarda evlendirdiklerini anlatan Sharma, yoksulluk, cehalet ve hükümet önlemlerinin yetersizliğini Assam’da çocuk yaşta yapılan evliliklerin nedenleri arasında gösterdi.

Assam Başbakanı Sarma, dün, Assam’da son 9 günde yapılan 4 bin çocuk evliliğin ele alınacağını belirtmişti.

Assam hükümeti, ocakta, 18 yaşından küçük kızlarla evlenen erkekler hakkında yasal süreçlerin başlatılacağını duyurmuştu.

2019’da Assam hükümeti tarafından yapılan araştırmada, eyaletteki kızların yaklaşık yüzde 32’sinin 18 yaşına gelmeden evlendiği, yaklaşık yüzde 12’sinin de 18 yaşında doğum yaptığını ortaya konmuştu. (AA)

 

Daha Fazla Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunu da Okuyabilirsiniz

Vucic: Sırbistan bekası için her şeyi yapacak

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, ülkesinin bekası için her şeyi yapacaklarını söy…