Hukukçu Prof. Dr. Fikret Eren: Erdoğan üçüncü defa seçilemez, söz konusu madde değişmedi

Duayen hukukçu Prof. Dr. Fikret Eren, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın halk tarafından iki kez seçildiğini hatırlatarak, “Üçüncü defa seçilemez, söz konusu madde değişmedi. AYM ve YSK ne diyecek bakacağız” dedi.

 Son dönemlerde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu‘na açıktan destek veren Eren, Sözcü’den Saygı Öztürk’e konuştu. Prof. Eren, şunları kaydetti:

“Türkiye’nin hem bilimsel hem siyasal yönden de gelişmesine bilim insanı olarak katkıda bulunmak yurttaşlık görevidir. Bu uğurda Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’yla bilimsel araştırmalara katkı veriyorum. Ben, olayın siyasi yönüne karışmıyorum. Biz sadece obje, bilgi araştırma sonuçlarını veriyoruz; o da değerlendiriyor. Sayın Kılıçdaroğlu, oldukça donanımlı bir şekilde gerek yerli, gerekse yabancı bilim, sanat ve siyaset adamlarıyla bir birliktelik içinde olduğunu, Türkiye’nin geleceği yönünden her türlü sorumluluğun arayışı içinde olduğunu görüyorum.”

“Kılıçdaroğlu’nun tarafsız olacağına büyük oranda inanıyorum”

Türkiye’nin geleceğine örnek olacak, olumlu hizmetlerde bulunacak herkese gerekli sunumları yaptığını kaydeden Prof. Dr. Eren, “Bir ülkeyi yönetmek, o ülkenin toprağına, taşına, insanına, endüstrisine, ekonomisine renk vermek, katkıda bulunmak kolay değil. O yönden ben ilgisini iyi görüyorum ve Kılıçdaroğlu’nun tarafsız olacağına büyük oranda inanıyorum” görüşünü dile getirdi.

“Yabancı birinin danışmanlık vermesi kötüye alınamaz”

Türkiye’nin kalkınmaya, bilimsel birlikteliğe, barışa ihtiyacı olduğunu kaydeden Eren, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yüzümüz güler, cebimiz dolarsa daha mutlu olacağımız düşünüyorum. Bilim bizim kültürümüzde çok önemli yer alır. Nerde olursa olsun, Çin’de olsa bile git, ara, bul diye bir görüş vardır. Bilim adamı olarak ben buna inanırım. Sayın Kılıçdaroğlu bu anlamda hem iç bilim adamlarına, danışmanlara, hem dış bilim adamlarına, danışmanlara önem verdiğini görüyorum. Bu doğrudur. Bunu yabancısı, yerlisi millisi olmaz. Her yerden arayıp bulacağız. Bu anlamda bunu kötü bir şey olarak görmüyorum.

Bilimsel araştırma bugün Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu bir gereksinim. Türkiye’nin hem siyasal, ekonomik, sosyal yönden gelişmeye ihtiyaç var. Bunu hangi akıl, hangi ruh, hangi milliyet, hangi insan verirse versin Türkiye için faydalarını tartıp ölçeceksin. Yani yabancı bir danışmanın danışmanlık vermesi kötüye alınamaz.”

“Atatürk’ün hemen her alanda yabancı danışmanları da vardı”

Atatürk döneminde de yabancı danışmanların görev yaptığını kaydeden Prof. Dr. Fikret Eren, açıklamasını şöyle dürdürdü:

“Atatürk’ün hemen her alanda yabancı danışmanları da vardı. Hitler’den kaçan dünya çapında ünlü bilim insanları Atatürk zamanında Türkiye’ye geldi. Atatürk’ün 300 kadar hukuk, ekonomi, mühendislik, tıp gibi çok güzide alanlarda çalıştılar. Bazılarının vatandaş olarak alındığını da biliyoruz.

“Danışmanlık zorla değil, istekle verilir. İstersen kullanırsın, istersen kullanmazsın”

Bir siyaset adamı temsil ettiği parti, bir milletin, devletin buyruğunda olduğu için zaten ihanet etmez. Kendi milletine ihanet eden devlet başkanı düşünmemek lazım. En çok eleştirilen ABD’li Rifkin oldu. Rifkin bugüne kadar ilk defa Sayın Kılıçdaroğlu’na değil daha önce ABD’ye, 16 yıl Almanya Başbakanı Merker’e, İngiltere’ye ve daha birçok lidere akıl vermiştir danışmanlık vermiştir. Danışmanlık zorla değil, istekle verilir. İstersen kullanırsın, istersen kullanmazsın.

“Kılıçdaroğlu’nun yabancıların kuklalığını yapacağını, ihanet edeceğini hiç düşünemiyorum”

Kılıçdaroğlu, tanıdığım kadarıyla Türk milletine, bu vatana ihanet ya da karşı çıkacağını sanmam. Yabancıların kuklalığını yapacağını, ihanet edeceğini hiç düşünemiyorum. Bunlar bizim milli değerlerimizdir. Hiçbir lider ihanet etmez. Hepsine saygı ve sevgi duymalıyız.”

Erdoğan’ın üçüncü kez adaylığı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın üçüncü kez Cumhurbaşkanı adayı olamayacağını belirten Prof. Dr. Fikret Eren konuyu şöyle açıkladı:

“Hukukun, kanunların ‘süresel uygulanması’ diye bir bahis var. Bir yasa çıktığı andan, kaldırıldığı ana kadar geçerlidir. Şimdi kanunların uygulanmasında şu ilke var: Bir kanunun bazen tamamı, bazen bir kısmı değiştirilir. 1982 anayasamızın 2017’de değişikliğiyle Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçildiğinde Anayasamızın bazı maddelerinin, bazı fıkraları değiştirildi. ‘Cumhurbaşkanı, halk tarafından 5 yıl için seçilir’ deniyor. Bu madde değişmedi. 3. seçim yoktur. Anayasada hala 2 defa seçilir deniyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, halk tarafından 2 defa seçilmiştir. 3. defa bana göre seçilemez. Yüksek Seçim Kurulumuz, Anayasa Mahkememiz var. Ne diyeceklerine bakacağız.”

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir