İBB’nin “terör teftişi”nde rapor için görevlendirilen müfettiş AKP’li çıktı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, İBB’de 1668 kişinin veya yakınının “terörle irtibatlı ve iltisaklı” olduğunu öne sürmesi üzerine İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde başlatılan teftişte görevlendirilen müfettişin AKP’den milletvekili aday adayı olduğu ortaya çıktı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İBB’de 1668 kişinin veya yakınının “terörle irtibatlı ve iltisaklı” olduğunu öne sürmüş, bu iddianın ardından özel teftişle görevli müfettişler İBB’de çalışmaya başlamıştı. Konuya ilişkin İBB ise “Terör bağlantılı kişiler kamu kurumlarında iş buluyorsa, sorun belediyenin değil, güvenlikten sorumlu İçişleri Bakanlığı’nındır. Bakanlık elindeki bilgileri İBB ile paylaşmalı” açıklamasında bulunmuştu.

Bakanlığın Mülkiye Başmüfettişliği tarafından İBB ile bağlı kuruluş ve iştiraklerinde işe alınan personelin işe girişine yönelik tevdi raporu sonuçlandı. Raporun, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı memur ve özel soruşturma bürosuna teslim edildiği bildirildi. Hukukçular, savcılığın önünde iki seçenek olduğunu belirtiyor. Ya kovuşturmaya gerek yok denilecek ve dosya kapatılacak ya da suç unsurları olduğu kanaatiyle iddianame hazırlanacak. Savcılık incelemesinin ardından hukuki süreç başlayacak.

Müfettiş AKP’li çıktı: İlk kez görevlendirilmedi

Cumhuriyet’ten Gökhan Kam’ın haberine göre; İçişleri Bakanlığı tarafından İBB’de terör bağlantılı personel çalıştırıldığı iddiasıyla başlatılan özel teftişte görevlendirilen müfettişlerinden Arif Yıldırım’ın AKP’den milletvekili aday adayı olduğu ortaya çıktı. Yıldırım, 6 Mayıs 2019’da İstanbul seçimlerinin iptalinden sadece birkaç gün sonra İmamoğlu hakkında Beylikdüzü Belediye Başkanlığı dönemine ilişkin başlatılan incelemede de görev yapmıştı.

TIKLAYIN – İmamoğlu’nun danışmanından İBB’ye terör soruşturması açıklaması: Rapor savcılığa ulaştı

TIKLAYIN – İmamoğlu’ndan Soylu’ya soruşturma yanıtı: Bu ne kibir, bu ne aymazlık?

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir