İbrahim Kiras: Erdoğan önümüzdeki seçimde rakip olarak İmamoğlu’nun çıkarılacağını düşünüyor ve bunu istemiyor

Karar gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Kiras, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu‘nun siyasi yasak ve hapis cezası almasını değerlendirdiği yazısında, “İşin aslı esası şu: Erdoğan önümüzdeki seçimde karşısına rakip olarak Ekrem İmamoğlu’nun çıkarılacağını düşünüyor ve bunu istemiyor. Onun istediği Kılıçdaroğlu’nun aday olması. CHP liderinin karşısında bir şansının olabileceğini varsayıyor. Bu analizin gerçekçi ve isabetli olup olmadığı tartışılabilir elbette ama Erdoğan buna inanıyor” ifadelerini kullandı.

İktidar mensuplarının İmamoğlu kararıyla tehlikeli bir rakibin tasfiye edilerek, muhalefetin kurguladığı senaryoyu boşa çıkardıklarını düşündüğünü kaydeden Kiras, “Şimdi İmamoğlu’nun adaylık şansı ortadan kaldırılmış oldu. Ancak bu mahkeme hamlesinin iki sonucu daha olacak gibi görünüyor: İlk olarak “Erdoğan’ın çekindiği rakip” olarak Ekrem İmamoğlu’nun siyasi kariyerine parlak bir sayfa daha katılmış ve liderlik iddiası güçlendirilmiş olacak.

İkinci olarak da İmamoğlu’nun uğradığı haksızlığa karşı toplumda oluşan öfke, tıpkı İstanbul seçiminin iptal edilip tekrarlatılması olayında olduğu gibi, muhalefet adayının yelkenini şişirecektir. Bu aday her kim olursa olsun” diye yazdı.

Yazının tamamı

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir