İmamoğlu, Google aramalarında ‘eski’ belediye başkanı olarak gösterildi

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, hakkında Google’da yapılan aramalarda “eski belediye başkanı” olarak tanımlandı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na “YSK üyelerine hakaret ettiği” iddiasıyla siyasi yasak ve 2 yıl 7 ay 15 gün hapis cezası verilmesinin yankıları sürerken, Wikipedia’dan Google’a uzanan bir hata tepki topladı. 

Google ana sayfasında Ekrem İmamoğlu için “Eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı” ifadesini kullanıldı. 

Bu ibarenin Wikipedia’dan otomatik olarak alındığı ifade edilirken, sosyal medya kullanıcılarının tepki gösterdiği duruma Ekrem İmamoğlu da yanıt verdi.

Google’daki “Eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı” ifadesini Twitter’dan paylaşan İmamoğlu, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 2019’daki BM İklim Zirvesi’nde kullandığı ifadelere atıfta bulunarak, “I speech kürsü” dedi. 

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu da, “Bozuk yargı düzeni senin arama motoru ayarlarını da bozmuş anlaşılan… Bu kararı 16 milyon İstanbullu verir ve hatta iki kez verdi” ifadesini kullandı.

Daha sonra İmamoğlu’nun danışmanı Murat Ongun konuyla ilgili açıklama yaptı. Google’ın kendilerine yaptığı “Datayı Wikipedia’dan çekiyor Google. Aksiyon alıyoruz. Biraz zaman alabilir ama düzeltilir” açıklamasını paylaşan Ongun “Zorunlu Açıklama: Google Türkiye’nin tarafımıza verdiği bilgi budur. Lütfen, bir/birkaç kişinin Wikipedia üzerinden yaptığı kurnazlığı ciddiye almayalım. Duyarlı yüz binlerce vatandaşımıza ilgileri için teşekkür ederiz” dedi. 

 

 
 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir