Isı ve Sıcaklık Arasındaki İlişki
Isı ve Sıcaklık Arasındaki İlişki
Isı ve Sıcaklık Arasındaki İlişki

Isı ve Sıcaklık Arasındaki İlişki; Genellikle birbiriyle karıştırılan bu ana kavramlar arasındaki ilişkiyi açıklamakta fayda var. Sıcaklık, ısının şiddet ve derecesinin bir göstergesidir. Isı, bir enerji şekli olup, bir maddeden diğerine ancak sıcaklık farkı olması durumunda iletilir.

Herhangi bir malzeme ısı alıp verdiğinde, bir sıcaklık değişmesi ortaya çıkar. Isı iletimi sırasında, ısıyı veren cismin sıcaklığı düşerken, ısıyı alan cismin sıcaklığı düşerken ısıyı alan cismin sıcaklığı yükselir. Isı, kondüksiyon, konveksiyon veya radyasyon yoluyla iletilir. Isı alış yönü daima yüksek sıcaklıktan düşük sıcaklığa doğru olur.

Sıcak bir cisim soğuk bir cisme kondüksiyon ile iletilir. Soğuk bir odaya sıcak havanın doğal ya da mekanik yollarla verilmesinde, odanın ısınması konveksiyonla olur. Isının elektromanyetik dalgalarla iletilmesine ise radyasyon adı verilir.

Isı birimi metrik sistemde kaloridir. 1 kalori, 1 gram suyun sıcaklığını +3.5 selsiyus dereceden +4.5 selsiyus dereceye yükseltilmek için gerekli olan ısı miktarıdır. Sıcaklık ise bir madde ya da ortamın soğuk ya da sıcak olma durumunun ölçüsüdür.

Isı ve Sıcaklık Arasındaki İlişki
Isı ve Sıcaklık Arasındaki İlişki

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Okuyabilecekleriniz

Kış Uykusu

İlgili yazılar: Köstebek Çekirge Isı ve Sıcaklık Arasındaki İlişki …