İsveç Dışişleri Bakanı, Çavuşoğlu’yla görüşmek üzere Türkiye’ye geliyor

İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström‘un, yarın Türkiye’ye ziyaret gerçekleştireceği bildirildi.

Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, yarın Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Billström arasında yapılacak görüşmelerde, Türkiye-İsveç ikili ilişkileri ele alınacak.

Öte yandan söz konusu görüşmelerde, İsveç’in Ocak 2023’te devralacağı Avrupa Birliği (AB) Dönem Başkanlığı çerçevesinde Türkiye-AB ilişkileri ve İsveç’in NATO’ya üyelik süreci ile bölgesel ve uluslararası konularda görüş alışverişinde bulunulması da öngörülüyor.

Türkiye ve Macaristan dışında tüm NATO müttefikleri, Finlandiya ve İsveç’in katılım protokollerini meclisten geçirdi. Ankara, iki ülkenin “aralarına terörle mesafe koymaları” konusundaki taleplerinin karşılanmaması durumunda Kuzey ülkelerinin NATO üyeliğini desteklemeyeceklerini söylemişti. 

Bülent Keneş’in iadesi talebi reddedilmişti

İsveç’te Yüksek Mahkeme son olarak  FETÖ soruşturması şüphelisi Today’s Zaman’ın eski Genel Yayın Yönetmeni Bülent Keneş’in Türkiye’ye iadesi talebinin reddedildiği bildirmişti. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Keneş’in iadesinin reddedilmesini “Çok olumsuz bir gelişme” ifadeleriyle değerlendirmişti. 

(AA)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir