Kartel nedir? Kartel oluşturma ne anlama geliyor?

5 zincir market (BİM, A101, ŞOK, Migros, Carrefour) hakkında geçtiğimiz yıllarda başlatılan fahiş fiyat soruşturmasında marketlere rekor ceza kesilmişti. Marketlere toplamda 2.7 milyar TL idari para cezasının verildiği soruşturmanın devamında 13 firmanın kartel oluşturduğu belirtildi. Yapılan incelemeler sonucu bazı tedarikçilerin beş büyük zincir market arasında fiyat artışlarına yönelik koordinasyonu sağlayarak marketlerin raf fiyatlarını belirlemeye yönelik kartel oluşturdukları tespit edildi.

Kartel nedir?

Kartel vatandaşların zararına olan, piyasadaki rekabeti azaltan bir düzendir. Kartel oluşturularak piyasada rakabetin önüne geçilir ve fiyat belirlemede istenildiği gibi davranılırı. Kartel ile faihiş fiyat artışları yaşanabiliyor. Kartel, aynı alanda faaliyet gösteren işletmelerin bir araya gelerek tekelleşmeleridir. Kartel oluşumları ekonomik düzende istenilmeyen bir durumdu. Hükûmetler tarafından önlenerek rekabetin ülke içerisinde yaygınlaştırılması amaçlanmaktadır. Bu tip anlaşmalarda güç birliği oluşturularak diğer rakiplerin sektöre girmesini engelleyici faaliyette işletme davranışları sergilenir.

Kartel oluşturma ne anlama geliyor?

Kartel oluşumu ile ülke içindeki serbest piyasa düzeni bozulur. Kartel oluşturanlar arasında fiyat birliği sağlanır. Kartel vatandaşların alım gücüne zarar veren bir düzendir. Kartel ile fahiş fiyat artışları görülebilir. .

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir