Ana Sayfa Ekonomi Haberleri Kıdemli Analistten Rekor Altın Fiyatı Tahmini: Bu Yıl…

Kıdemli Analistten Rekor Altın Fiyatı Tahmini: Bu Yıl…

13 dak. okuma süresi
0
0
1

Bir piyasa analistine göre, yatırımcılar Federal Reserve’in yıl sonuna kadar potansiyel olarak faiz oranlarını düşürmesi söz konusu olduğunda biraz fazla iyimser. Bu yüzden analist, altın fiyatı için kısa süreli bir türbülans bekliyor.

“Altın fiyatı 2023 boyunca yükselecek, ancak…”

State Street Global Advisors baş altın stratejisti George Milling-Stanley, 2023 boyunca altının yükselişini beklese de, yatırımcıların Federal Reserve Başkanı Jerome Powell’ın yorumlarına inanmasından biraz endişeli olduğunu söylüyor. Powell Çarşamba günü yaptığı açıklamada, enflasyonun merkez bankasının %2 hedefine düşmesini sağlamak için yılın geri kalanında faizlerin yüksek kalacağını söyledi.

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere Powell’ın yorumları, Federal Reserve’in merakla beklenen bir hareketle faiz oranlarını 25 baz puan artırmasının ardından geldi. Yine de piyasalar, Powell’ın enflasyon verilerinin düşmeye başladığını belirttiği için sözlerini güvercin olarak yorumladı. Powell, merkez bankasının para politikası kararının ardından düzenlediği basın toplantısında, şu hususları vurguladı:

Enflasyonla mücadele sürecinin şimdi başladığını görmek memnuniyet verici. Artık ilk defa dezenflasyon sürecinin başladığını söyleyebiliriz. Ve bunu şimdiye kadar gerçekten mal fiyatlarında görüyoruz.

“Piyasalar temelde Powell’a inanmıyor, ama bu yanlış!”

Milling-Stanley, enflasyonu düşürme yorumlarına odaklanırken, piyasaların Fed’in işinin bitmediğine dair diğer mesajlarını tamamen görmezden geldiğini kaydediyor. Çünkü Powell, “Ekonomi genel olarak bu beklentilerle uyumlu bir performans sergilerse, bu yıl faiz indirimi yapmak, bu yıl politikayı gevşetmek uygun olmaz” dedi. Milling-Stanley, faiz oranlarının piyasada yeniden fiyatlandırılmasının, özellikle ABD doları yükselmeye başlarsa, altında bir miktar satış baskısı yaratabileceğini söylüyor. Bu bağlamda analist, şu açıklamayı yapıyor:

Piyasalar temelde Powell’a inanmadıklarını söylüyor ki bu beni çok endişelendiriyor. Ne yapacağını söylediğinde ona inanma eğilimindeyim.

“Bu yıl altın fiyatı için daha da iyisini bekliyorum”

Değişen faiz oranı beklentileri altın için bir miktar oynaklık yaratabilse de, Milling-Stanley, yükselen faiz oranlarının hisse senedi piyasaları için daha kötü bir ortam yaratacağı için piyasada hala yükseliş eğilimini sürdürdüğünü belirtiyor. Bu doğrultuda şu değerlendirmeyi yapıyor:

Geçen yıl hisse senedi piyasalarının altından çok Fed’den korkması gerektiğini söylemiştim ve bence durum hala böyle. Fed’in bu yıl faiz oranlarını %5’in üzerine çıkaracağını düşünüyorum. Ancak, bunu yavaş yavaş ve küçük artışlarla yapacaklar. Küçük faiz artışlarının doları yükselteceği günleri geride bıraktık.

Aralık ayında Milling-Stanley ve ekibi, altın için temel durumlarının 1.600 ile 1.900 dolar arasında işlem görmesi olduğunu açıkladı. Kıymetli metal için boğa durumu, fiyatların 2.000 doların üzerindeki tüm zamanların en yüksek seviyelerine geri dönmesiydi. Bu noktadan hareketle analist şu yorumu yapıyor:

Altının yıla yükseliş aralığımızda başladığını görmek güzel ve bu yıl 2.000 doları görmemizin çok gerçek bir olasılık olduğunu düşünüyorum. Altının geçen yılki performansı aslında çok saygı değerdi. Ve bu yıl altından daha da iyisini bekliyorum.

“2023 altın için parlak olacak!”

Federal Rezerv’in para politikasının ABD doları için yeni bir ivme sağlama olasılığı düşük olmakla kalmıyor, aynı zamanda Milling-Stanley artan faiz oranlarının ABD’nin resesyona girme riskini artırdığını da sözlerine ekliyor. Çarşamba günü Powell’ın iyimser tonuna rağmen Milling-Stanley, durgunluğun çok gerçek bir risk olmaya devam ettiğini söylüyor. Bu konudaki görüşlerini ise şu şekilde izah ediyor:

Önemli bir ekonomik düşüş ve işsizlikte büyük bir artış olmaksızın %2’lik enflasyona geri dönme fikri biraz kahramanca bir varsayım olabilir. Enflasyonu %2 seviyesine geri getirmek için bir durgunluk görmemiz gerekecek. Enflasyonu bu kadar yerleşik hale geldiğinde aşağı çekmek için ekonomiye zarar vermelisiniz.

Milling-Stanley, 2023’te altın için parlak bir piyasası öngörüyor. Fed’in sıkılaştırma döngüsünü erken sonlandırması durumunda bunun ABD dolarında daha fazla zayıflık yaratacağını belirtiyor. Ayrıca, enflasyonun tekrar %2’ye düşmesinin pek mümkün olmayacağı için altının çekici bir enflasyon koruması olacağını da sözlerine ekliyor.

“Merkez bankaları altın fiyatı için sağlam destek sağlıyor”

Milling-Stanley, diğer senaryoda, ekonomiyi durgunluğa iten şahin bir Fed’in altını çekici bir riskten korunma aracı haline getireceğini söylüyor. Tarihsel olarak altın, durgunluk ortamlarında çift haneli getiriler gördü. ABD para politikasının ötesine bakan Milling-Stanley, yılın geri kalanında altında güvenli liman teklifini sürdürmek için yeterli jeopolitik belirsizlik olduğunu kaydediyor.

Milling-Stanley, altını 2023’e kadar desteklediğini gördüğü bir başka faktörün de merkez bankalarının değerli metale olan doyumsuz talebi olduğunu söylüyor. Geçen yıl merkez bankaları 1.136 ton altın satın alarak 1955’ten bu yana en yüksek ikinci miktarı elde etti. Analist, bu konuda şu ifadeleri kullanıyor:

Bu merkez bankası rakamları şaşırtıcıydı. Piyasada herhangi bir aşağı yönlü eğilim olduğunda merkez bankaları altın fiyatı için sağlam destek sağlıyor.

Milling-Stanley, geçen yıl görülen rekor seviyelerde olmasa bile merkez bankalarının öngörülebilir gelecekte altın almaya devam etmesini beklediğini de sözlerine ekliyor. Analist, “Gelişen piyasa merkez bankaları, ortalama olarak, rezervlerinin üçte ikisi gibi bir miktara dolar cinsinden varlıklarda ve %5’ten az altın olarak sahipler. Ve bu oranı değiştirmek istiyorlar. Daha az dolar ve daha çok altın istiyorlar,” açıklamasını yapıyor.

Portföylerde altına ne kadar tahsis edilmeli?

Yatırımcıların portföylerinde ne kadar altın bulundurmaları gerektiğine gelince. Dünya Altın Konseyi’nin araştırmasına göre, bir portföydeki en uygun altın miktarı %2 ile %10 arasında. Milling-Stanley, yatırımcıların belirsizlik zamanlarında risklerini ikiye katlamak isteyebileceklerini söylüyor. Bu bağlamda şu yorumu yapıyor:

Geçen yıl altın yatırımcılara iyi hizmet etti. Bu yıl hiçbir zaman altın tahsisimi azaltmayacağımı biliyorum. Yatırımcılar hala %2 ile %20 arasında bir yerde olmalı. Geçen yıl altını tutmanızın nedenlerinden hiçbirinin 2023’te ortadan kalktığını düşünmüyorum.

Daha Fazla Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunu da Okuyabilirsiniz

Getir’den hack’lenme iddialarına cevap

Türkiye’nin en büyük girişimlerinden Getir ve bünyesindeki BiTaksi’nin gün içerisinde hack…