Kılıçdaroğlu, üniversiteye hazırlanan öğrencilerle sohbet etti: Emeklerinizi Türkiye’ye verirseniz; yurt dışına gideyim demezseniz, çok daha güzel bir sonuç çıkacak

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Antalya’da bir araya geldiği öğrencilere “Ben sizin gibi sıralarda otururken aklımda bugünleri hiç hayal edemezdim. Hele siyasete girmeyi filan hiç hayal bile edemezdim ama hayat getiriyor belli yerlere. Siz isteseniz de istemeseniz de” dedi. Kılıçdaroğlu üniversiteye hazırlanan gençlere, “Her saniyede birden fazla buluş var. O nedenle sizin üstünüzdeki yükün farkında olmanız lazım. Teknoloji ve bilimi geliştirme konusunda ne kadar güzel çalışırsanız ve emeklerinizi Türkiye’ye verirseniz, yani yurt dışına gideyim demezseniz çok daha güzel bir sonuç çıkacak” diye seslendi.

CHP lideri Kılıçdaroğlu, Antalya’da Kemer Belediyesi tarafından üniversiteye hazırlanan öğrenciler için hizmet veren etüt merkezini ziyaret ederek öğrencilerle bir araya geldi. Kılıçdaroğlu burada etüt merkezindeki sınıfları gezdi.

Kılıçdaroğlu’na bir öğrenci, ekonomik olarak zor bir dönemden geçirdiklerini kaydederek, “Diğer ülkeler ilerleme kaydederken, maalesef bizim geriye gittiğimiz bu dönemde kurtuluşu derste arıyoruz. Atatürk’ün de dediği gibi ‘Muhtaç olduğumuz kudret damarlarımızdaki asil kanda mevcuttur’. Bir şeyleri başarmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

“Siyasete girmeyi hayal bile edemezdim”

Geleneklerimiz var. Geleneklerimize bazen yabancılaşıyoruz. Geleneklerimiz de çok önemlidir. Ata sözlerimiz çok önemlidir. Mesela hep aynı şeyi beraber düşünelim diye düşünürüz, oysa bizim babalarımız, dedelerimiz ne demiş. Akıl akıldan üstündür. Yani farklı şeyleri düşünmemiz ve tartışmamız gerekiyor. Bu imkanı sağladığı için hepinizin önünde belediye başkanımıza teşekkür ederim. Sizden en büyük arzum derslerinize çalışın, umarım arzu ettiğiniz yerlere gidersiniz ve kazanırsınız. Ülkeye önemli katkılarda bulunursunuz. Ben sizin gibi sıralarda otururken aklımda bugünleri hiç hayal edemezdim. Hele siyasete girmeyi filan hiç hayal bile edemezdim ama hayat getiriyor belli yerlere. Siz isteseniz de istemeseniz de. Birbirinizi sevmeyi, sağlıklı eleştirmeyi, sürekli övme değil yeri geldiğinde eleştirmeyi, eleştirilen arkadaşların da eleştiriyi dikkatle dinlemelerini isterim. Bu sizi hem yakınlaştırır, hem dostluklarınızın daha sağlam olmasına olanak sağlar.”

“Yurt dışına gideyim demezseniz çok daha güzel bir sonuç çıkacak”

Kılıçdaroğlu girdiği başka bir sınıfta da şunları belirtti:

“21. Yüzyıl teknoloji yüzyılı. Osmanlı sanayi devrimini kaçırdığı için battı. Şimdiki dünya teknolojide hızla ama hızla ilerliyor. Biz teknolojinin neresindeyiz? Ben MIT’ye (ABD’deki Massachusetts Teknoloji Enstitüsü) gittim. Dünyanın teknoloji konusunda bir numaralı üniversitesi. Yine ABD’de 2 üniversiteye, Londra’da 3 üniversiteye. Üstelik bu üniversitelerin tamamı bilim ve teknoloji ile ilgiliydi. Bizde bilim ve teknolojinin gelişmediğini biliyoruz. Her biriniz cep telefonu kullanıyorsunuz. Cep telefonlarının hiçbirisi Türkiye’de üretilmiyor. Dolayısıyla katma değeri yüksek ürün üreten ülkelerin pazarı konumundayız. Pazarı değil üretmek zorundayız. Onun için son vizyon toplantısında ‘Ey dünya seninle rekabet etmeye geliyoruz’ dedik. Yani teknolojiyi Türkiye’ye getireceğiz, teknoloji burada gelişecek. Biz gelişmiş ülkeler ile rekabet edebilmeliyiz. Rekabet etmenin yolu katma değeri yüksek ürün üretmektir. O ürünü sizler üretiyorsunuz. Altyapıyı, bilimsel yapıyı sizler yani bu konuyu bilen, matematik, fizik, kimya neyse, o alanı bilenler yapıyor. Sanayici sizin ürettiğiniz bilgiyi elle tutulan metaya dönüştürüyor. Cep telefonları, oyun oynadığınız makinalar böyle.

İnsanoğlu tekerleği 1 milyon yılda keşfediyor. Şimdi her saniyede birden fazla buluş var. O nedenle sizin üstünüzdeki yükün farkında olmanız lazım. Teknoloji ve bilimi geliştirme konusunda ne kadar güzel çalışırsanız ve emeklerinizi Türkiye’ye verirseniz, yani yurt dışına gideyim demezseniz çok daha güzel bir sonuç çıkacak. Hepinize başarılar diliyorum.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir