Kış Uykusu

Kış Uykusu

Kış Uykusu
Kış Uykusu

Kış uykusu; havalar soğumaya başladı mı, “soğuk kanlı” kurbağa yuvasına çekilir ve derin bir kış uykusuna dalar.

Kurbağaların kış için hiçbir hazırlık yapmalarına gerek yoktur ne kışı düşünmeye ne de yakacak ısmarlamaya.

Sıcaklık sıfır derecenin altına düştü mü kurbağanın metabolizması kendiliğinden yavaşlar ve Kasım’dan Mart’a kadar kısa birkaç sıcak kış günü dışında tam olarak hareketsiz kalır.

Hava daha da fazla soğuyunca kurbağalar yuvalarını göllerin kenarında rutubetli yerlerden ağaç kütüklerinin ölü alanlarına ya da dökülmüş yaprak birikintileri arasına taşırlar.

Çünkü onlar soğuk kanlı hayvanlardır ve vücutlarının sıcaklığı dış sıcaklıkla ilgilidir. Birçok değişik kurbağa türlerinin yerleşmiş oldukları yerlerin iklimine göre havaya karşı gösterdikleri tepki de başka olur.

Tepkiler

Kış Uykusu
Kış Uykusu

Bütün türlerin solunumu fark edilecek derecede azalır, bazıları neredeyse tam olarak suya batarlar ve yalnız derilerinin yardımıyla nefes alırlar.

Dokularının su içeriği azalır ve kan daha fazla yoğunlaşır. Bu iki yaşamlılar (hem karada hem suda yaşayanlar) ki bunların içinde sürüngenler kuşlar ve memeliler de vardır.

Örneğin -1 derecede yaşayamazlar. Bu yüzden de çok fazla kuzey veya güney iklimlerde bulunmazlar.

Kış uykusuna giren bütün soğuk kanlılar plazmaları içinde hücreleri ve dokuları öldüren buz kristalleri oluştuğu takdirde soğuktan donmak tehlikesiyle karşı karşıyadırlar.

Yeşil ağaç kurbağası genellikle sıcak iklimlerde yaşar buralarda kışlar oldukça kısadır. Sıcaklığın kurbağa yumurtasının seksüel gelişimini de dramatik bir surette etkilediği görülmüştür.

Soğuk Kanlı – Sıcak Kanlı

Kış Uykusu
Kış Uykusu

+10 derece sıcaklığında fazla miktarda dişi oluşur, öte yandan +27 derece de ise çoğunluk erkeklerdedir.

Kış uykusu ya soğuk kanlı hayvanların hareketsizliği ya da sıcak kanlı omurgalı hayvanların vücut sıcaklıklarının 0 dereceye düşmesi ve metabolizmalarının yavaşlaması anlamına gelir.

Örneğin ayıların sıcaklıkları sadece birkaç derece düşer. Kış uykusuna dalan sıcak kanlı hayvanlar soğuk kanlılardan farklı olarak her zaman uykularından uyanabilirler.

Bir herpetolog (yerde sürünen hayvanlar uzmanı) soğuk kanlı olmanın da kendine göre üstünlükleri bulunduğu kanısındandır.

Kurbağalar örneğin faal evreleri sırasında çok daha az besinle yetinirler, çünkü onlar sıcak kalmak için besin enerjisini yakmaya gereksinme göstermezler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Okuyabilecekleriniz

Isı ve Sıcaklık Arasındaki İlişki

İlgili yazılar: Köstebek Çekirge Kış Uykusu …