Kobani davasında savunma yapan Kışanak: Askeri mahkemeler bile bu kadar değildi, en azından bir şeyleri kılıfına uydurmaya çalışıyorlardı

Altı yılı aşkın süredir tutuklu bulunan eski HDP milletvekili ve Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı  Gültan Kışanak, Kobani davasında savunma yaptı. Kışanak  mahkeme heyetine “Askeri mahkemeler bile bu kadar değildi, en azından bir şeyleri kılıfına uydurmaya çalışıyorlardı. Bu iddianame toparlanmaz, kökü yalan. Yapmanız gereken tek şey var, çekilin bu davadan kendinizi kurtarın” dedi.

Aralarında eski HDP Eş Genel başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın da bulunduğu 21’i tutuklu 108 sanığın yargılandığı Kobani davasının 20. duruşmasının 2 . oturumu, Sincan Cezaevi Kampüsü Duruşma Salonu’nda başladı. 6 yılı aşkın süredir Kocaeli Kandıra Cezaevi’nde tutuklu bulunan eski HDP milletvekili ve Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak duruşmaya, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla bağlandı.

 Duruşmada ilk sözü alan Kışanak, Kobani iddianamesinin, kamuoyunda Atadedeler suç örgütü  davasında 5 bin 600 yıla kadar hapis istemiyle yargılanan eski ağır ceza mahkemesi başkanı Bahtiyar Çolak tarafından kabul edildiğini hatırlattı. Kışanak “Bir çete liderinin kabul ettiği iddianameyi kendime zul olarak görüyorum ve reddediyorum. Adalete saygınız varsa bu işlemlerin baştan başlatılması gerekiyor” dedi.

6-8 Ekim Gerçekleri Twitter hesabından yapılan paylaşımda Kışanak’ın, savunmasına şöyle devam ettiği kaydedildi: 

“İçişleri Bakanına yazın; 2015’ten bu yana Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nde kaç müfettiş görevlendirdi? Ama bir tane yolsuzluk, hırsızlık iddiası bulamadı. O yüzden bu kumpas davasıyla hakkımızda tutuklama kararı verildi.

Bizim söylediklerimizi propaganda gibi algılıyorsunuz, ben size tek tek olan şeyleri anlatıyorum. Buraya yazın öğrenin, kanıtlansın diyorum. Benim belediyeye kayyım atanmak için ısmarlama delilerle tutuklandığım ortaya çıkacaktır.

Bu iddianame ısmarlama bir iddianamedir. Bu dava ilk başladığında; ‘Yazın saraya bir talimat, gelsin kaç yıl verirse yatalım’ dedim ama burada bir yargı varmış gibi yapmayın.

Askeri mahkemeler bile bu kadar değildi, en azından bir şeyleri kılıfına uydurmaya çalışıyorlardı. Bu iddianame toparlanmaz, kökü yalan. Yapmanız gereken tek şey var, çekilin bu davadan kendinizi kurtarın.

Bu ülkede savaşları çıkaranları, ülkeyi bu hale getirenleri bulup hesabını sorduktan sonra beka olur. Öyle beka beka demekle olmaz.”

TIKLAYIN – Atadedeler’e 5 bin 600 yıl istendi: Kobani davası hâkimi 22 ülkenin Atadedesi çıktı

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir