Meral Akşener: Hangi gerekçeyle olursa olsun; kadının bedeninin sömürüldüğü bir düzen, sorgulanmaya mahkûmdur

İyi Parti Lideri Meral Akşener, sosyal medya hesabından Afganistan’ın kadınlar için üniversite eğitimini yasaklamasının ardından yaptığı açıklamada, “Hangi rejim, din, aidiyet, mezhep, ideoloji ve hangi gerekçeyle olursa olsun; kadının bedeninin ve benliğinin çiğnendiği, sömürüldüğü bir düzen sorgulanmaya mahkûmdur” dedi.

Akşener, Afganistan’da yönetimi ele geçiren Taliban’ın kadınlar üzerindeki baskılarına yenisini ekleyerek kadın öğrencilere üniversite eğitimini belirsiz bir süre için askıya alması üzerine, sosyal medya hesabından paylaşım yaptı.

Meral Akşener’in paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

1. Kadınları insan değil, köle olarak gören ucube bir anlayışın; Afganistan’da kız çocuklarının okula gitmesini yasaklaması ve bunu yüce dinimizi alet ederek meşrulaştırmaya çalışmasını en sert şekilde kınıyorum. Bu insanlık suçunu asla kabul edemeyiz.

2. “Kadın yükselmezse alçalır vatan” sözlerinden aldığımız ilhamla, bizler biliyoruz ki; Hangi rejim, din, aidiyet, mezhep, ideoloji ve hangi gerekçeyle olursa olsun; Kadının bedeninin ve benliğinin çiğnendiği, sömürüldüğü bir düzen sorgulanmaya mahkûmdur.

3. Çünkü; İran’da Mahsa Amini kızımızın katledilmesine verilen toplumsal tepki de göstermektedir ki; Hürriyet kadınların omuzlarında yükselir. İstibdat ise kadınların acılarından beslenir. İşte bu zulme karşı kadınların yanında dimdik durmak, bir medeniyet vazifesidir.”  

TIKLAYIN I Taliban, Afganistan’daki kadınlar için üniversite eğitimini yasakladı!

TIKLAYIN I Taliban, kadınların sivil toplum kuruluşlarında çalışmasını yasakladı

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir