MHP’li Kalaycı: Kirli oyunun bir parçası olarak fiyat etiketlerini kabartanlar, deşifre edilerek cümle aleme rezil edilmeli

MHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Kalaycı,

TBMM Genel Kurulu’nda bugün 2023 Yılı Bütçe Kanun Teklifi görüşülmeye devam ediliyor. Genel Kurul’da söz alan MHP Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, partisinin teklifin tümü üzerine görüşlerine açıkladı. Kalaycı, şunları söyledi:

“Kriz edebiyatı yapanlar, olumlu veriler geldikçe kendileri krize giriyorlar”

“Yaşanan tüm güçlüklere rağmen Türk sanayisinde çarklar dönmekte, Türkiye üreterek büyümektedir. 2022’de yüzde 17,2 büyüyen sanayi, kısmi eksikliklerine rağmen büyümeyi desteklemektedir. İstihdam, ekim ayı itibarıyla, bir yılda 1 milyon 671 bin kişi artarak tarihin en yüksek seviyesi olan 31 milyon 200 bin kişiye ulaşmıştır. Türkiye, OECD üyeleri arasında en fazla istihdam sağlayan ülkelerin başında gelmektedir. Sürekli kriz edebiyatı yapanlar, olumlu veriler geldikçe kendileri krize giriyorlar. Yapılan onca vergi indirimine, toplum kesimlerine verilen desteklere ve aylıklarda sağlanan artışlara rağmen bütçe açığı, 2022’nin 11 ayında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 56 azalarak sadece 20,4 milyar lira gerçekleşmiş, 272,2 milyar liralık faiz dışı fazla oluşmuştur.

“Döviz kurlarındaki ekonomik gerçeklerle bağdaşmayan artışlar enflasyonu körüklemiştir”

Yurt içi tasarruf oranı, 2021’de 3,6 puan artarak yüzde 30,3’e çıkmıştır. Borsa İstanbul coşmuş, işlem gören şirket sayısı 482’ye ulaşmıştır. 2021’de 111 milyar dolar olan Merkez Bankası brüt rezervi, 128,8 milyar dolara kadar yükselmiştir. Küresel fiyat artışları ülkemizde de enflasyonu yükseltmiş, döviz kurlarındaki ekonomik gerçeklerle bağdaşmayan artışlar enflasyonu körüklemiştir. Türkiye, para ve mali politikalar ile fiyat istikrarını sağlamak için mücadele vermektedir.

“Enflasyon, çıktığı gibi inecektir”

“Türkiye’nin 3 yılda çok yüksek insani gelişme kategorisine girdiğini, milletimize sürekli kötümserlik aşılayanlardan duyamazsınız”

Dünya Bankası’nca üst-orta gelirli ülkeler arasında gösterilen Türkiye’de 2021 yoksulluk oranının yüzde 11,3 olduğu ifade edilmektedir. Toplumun gelirden en fazla pay alan yüzde 20’sinin gelirinin en az pay alan yüzde 20’sinin gelirine oranı, 2018’de 7,8 iken 2019’de 7,4’e gerilemiş, 2020’de 7,8’e çıkmış, 2021’de 7,6’ya inmiştir. Türkiye, insani gelişme endeksinde en yüksek kategori olan ‘çok yüksek insani gelişme’ kategorisine 2019’dan itibaren üst üste üçüncü kez girmiş, 2021’de ülkeler arasında altı basamak yükselmiştir. Türkiye’nin 3 yılda çok yüksek insani gelişme kategorisine girdiğini, milletimize sürekli kötümserlik aşılayanlardan duyamazsınız.  

“Karadeniz’de keşfettiğimiz 540 milyar metreküp doğal gaz, martta evlere ulaşacaktır”

Geçen yıl, cumhuriyet tarihinin en büyük doğal gaz keşfi gerçekleştirilmiştir. Gabar Dağı’nda bulunan 12 milyar dolarlık petrol rezervi; Adana, Diyarbakır, Şırnak ve Siirt’teki keşif çalışmaları umut verici gelişmelerdir. Karadeniz’de keşfettiğimiz 540 milyar metreküp doğal gaz, martta evlere ulaşacaktır. 2023’te nükleer enerji üretimine başlanacaktır. Tüm bu gelişmeler, enerjide dışa bağımlılığımızı azaltacak, cari işlemler dengemize olumlu katkı sunacaktır.” (ANKA) 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir