Migros, rekabet cezasının iptali için mahkemeye başvuracak

Kamuyu Aydınlatma Platformu’na yapılan açıklamada, “Her ne kadar Kurul tarafından şirketimiz hakkında bir idari para cezası uygulanmamasına karar verilmiş olsa da, kanunun dördüncü maddesinin ihlal edildiğine ilişkin hükmün iptali istemiyle yasal süresi içinde idari yargı yoluna başvurulacaktır” denildi.

Açıklamada şirketin, faaliyetlerini her zaman kanunlara ve yasal düzenlemelere uygun şekilde sürdürdüğü, 68 yıldır koruduğu, müşteriye en kaliteli ürün ve hizmetleri en uygun fiyatlarla sunma iradesinin kesintisiz süreceği belirtildi.

Rekabet Kurulu, zincir marketlere 2,7 milyar liralık ceza verilen soruşturmanın devamı kapsamında, 13 teşebbüse 878,6 milyon liralık idari para cezası uygulanmasını kararlaştırmıştı.

Rekabet Kurumunun internet sitesinde yer alan duyuruya göre, soruşturma tarafı tedarikçilerden Coca Cola Satış Dağıtım AŞ, Doğanay Gıda Tarım ve Hayvancılık San. Tic. AŞ, Düzey Tüketim Malları Sanayi Pazarlama ve Ticaret AŞ, Eti Gıda San. ve Tic. AŞ, Frito Lay Gıda Sanayi ve Ticaret AŞ, Glaxosmithkline Tüketici Sağlığı AŞ, Haribo Şekerleme Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti, Pasifik Tüketim Ürünleri Satış ve Ticaret AŞ, Pepsi Cola Servis ve Dağıtım Ltd. Şti, Red Bull Gıda Dağıtım ve Pazarlama Ticaret Limited Şirketi, Şölen Çikolata Gıda Sanayi ve Ticaret AŞ, Unmaş Unlu Mamuller Gıda Sanayi ve Ticaret AŞ’nin kendi ürünlerinde soruşturma tarafı perakendeciler arasında satış fiyatları ve fiyat artışları konusunda koordinasyonun sağlanması ve bu koordinasyonun sürdürülmesi, yine bu çerçevede perakendecilerin geleceğe yönelik fiyatları ve fiyat artış tarihleri gibi rekabete hassas bilgilerin paylaşımına aracılık ederek, perakende satış fiyatlarının tespiti amacına sahip ‘topla-dağıt karteli’ niteliğindeki anlaşmalar veya uyumlu eylemlerle Kanunun 4’üncü maddesini ihlal ettikleri belirlendi.

Migros Ticaret’eyse daha önceden aynı maddeden ceza verildiği için para cezası uygulanmamıştı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir