Nansen Analisti: Bu Bitcoin Borsasının Finansalları Kara Kutu!

Nansen analistine göre on-chain veriler, Binance’in finansallarının bir ‘kara kutu’ olduğunu gösteriyor. Analist, en büyük Bitcoin borsasının ‘muazzam derecede iyi sermayelendirilmiş’ olabileceğini kabul ediyor. Ancak yine de finansal belirsizliğe doğru yöneldiğini kaydediyor.

Nansen analistine göre bu Bitcoin borsası bir ‘kara kutu’

Veri analitik şirketi Nansen’den bir analist, en büyük Bitcoin borsası olan Binance’in finansallarını eleştiriyor. Analist, borsanın ‘muazzam derecede iyi sermayelendirilmiş’ olabileceğini kabul ediyor. Ancak finansallarının hala ‘büyük ölçüde bir kara kutu’ olduğunu söylüyor. Andrew Thurman, borsanın on-chain 55 milyar dolarlık müşteri mevduatı tuttuğunu yayınlamasına dikkat çekiyor. Buna rağmen, “varlıklarına çok fazla on-chain veya herhangi bir finansal erişim imkanımız yok,” diyor. Bu yüzden, şeffaflık konusunda yetersiz olduğunu ima ediyor.

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere Binance, geçen hafta kısa sürede ciddi para çıkışına tanık oldu. 24 saat içinde yaklaşık 6 milyar dolar gibi büyük miktarda fon, Bitcoin borsasından çıktı. Bunun ardından Binance medya mikroskobu altına girdi. Nansen’in analizine göre, ekosistemde önde gelen bir ticaret firması olan Jump Trading, Binance’ten fon taşıyan en büyük kuruluşlar arasında yer aldı.

“Rezerv kanıtı bize tam resmi vermiyor”

Thurman, Jump Trading’in New York Eyaleti Finansal Hizmetler Departmanı tarafından lisanslanan bir borsa olan Paxos tarafından çıkarılan BUSD’yi kullanmanın bir yolu olabileceğini söylüyor. Bu arada Binance, rezerv kanıtı yayınlayan ilk borsalardan biri oldu. Daha sonra denetçisi Mazars Bitcoin borsasının rezerv kanıtı hakkında bir rapor yazdı. Bununla birlikte, oldukça yetersiz olduğu gerekçesiyle eleştiriler almasının ardından raporunu geri çekti. Buna rağmen Thurman, borsanın finansal sağlığını kesin olarak belirlemenin zor olduğunu söylüyor. Thurman, şu açıklamayı yapıyor:

Kısacası, kullanıcıların borsanın sözde 55 milyar dolarlık varlıklarına karşı yükümlülüklerini görüp göremeyeceğini söyleyemezsiniz. Rezerv kanıtı bize tam resmi vermiyor. Bu tam bir denetim değil.

“Bu konularda hiçbir fikrimiz yok!”

Andrew Thurman, Binance’in yerel token’ı BNB’nin, iflas etmiş FTX’in yerel token’ı olan FTT ile aynı kaderi paylaşıp paylaşamayacağının hala belirsiz olduğunu söylüyor. Analist, “FTX’in para çekme işlemlerini durdurmasından önce olduğu gibi, Binance için net çıkışlarda yaklaşık 12 milyar dolar görmeniz gerekir” diyor. Thurman’a göre, BNB’nin on-chain çok popüler olduğu ve orada gerçek bir hareketlilik olduğu aşikar. Ancak analist, “Binance’ın yükümlülüklerinin ne olduğu veya BNB’nin bunda nasıl rol oynadığı hakkında hiçbir fikrimiz yok” diyor. Ayrıca, bilinenin, 55 milyar dolarlık rezervin en az 18 milyar dolarının Paxos’ta istiflendiğini kaydediyor.

Thurman, “Binance’ın sahip olduğu tüm çeşitli dijital varlıkların toplam değerini düşseniz bile orada en az 18 milyar dolar gerçek dolar olduğunu biliyoruz” diyor. Bu arada analist, Binance ve onun Amerikan yan kuruluşu arasındaki akış raporları hakkında nispeten endişesiz. Bu konuda ise şunları söylüyor:

Kişisel görüşüme göre, Binance ve Binance.US arasındaki bu transferlerden bazıları, etraflarındaki gürültü biraz abartılı. Borsalar arasındaki transferler, alışılmadık bir durum değil. Özellikle de büyük miktarlarda stablecoin’leri hareket ettiren bir piyasa yapıcıysa.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir