Not Alın: Bu 8 Altcoin İçin Unlock Tarihleri Açıklandı!

Token “unlock”ı, tokenların kilidinin açılma sürecini ifade eder. Birçok kişi için bazı  altcoin projelerindeki “unlcok” süreci oldukça önemli. İşte bazı coinlerde kilit açma tarihleri…

Altcoin projelerinde “kilit açma” nedir?

Kilit açma süresi gelecek olan coin’lerden önce, bunun ne anlama geldiğini anlamamız gerek. Token kilidi açma, herhangi bir fon turu veya projenin diğer bağış toplama programlarının şartları altında bloke edilen tokenların kilidini açma sürecini ifade eder. Her proje, kilit açma işlemi boyunca satıcıların aşırı baskısını önlemek ve token fiyatındaki düşüşü önlemek için tokenomiklerini dikkatlice planlar. Ek olarak, finansmanın çoğu, en düşük fiyatlardan token satın alan erken yatırımcılardan gelir.  Proje ekibi, bir dump’ı önlemek için yaklaşan kilit açma işlemi için çeşitli özellikler ayarlar:

  • Cliff: Borsada listelendikten sonra satın alınan coinlerin kilitleneceği süre;
  • Vesting: Token dağıtım dönemi. Örneğin, her ay tokenların yüzde 5’i serbest bırakılacak, böylece vesting 18 aya eşit olacak ve bu böyle devam edecek.

Coin fiyatı düşebilir mi?

Token kilidinin açılmasıyla ilgili bilgiler, projenin halka açık olan whitepaper’ında ve token ekonomisinde bulunabilir. Ayrıca, geliştiricilerin kilit açma işlemleriyle ilgili bilgileri özel tablo halinde yapılandırdıkları İnternet kaynağı Vestlab vardır. Token kilidi açıldıktan sonra fiyatta önemli bir düşüşü tetikleme riski olan bazı faktörler şunlardır:

  • Yatırımcılar için düşük giriş fiyatı ve açılış anında yüksek cari kar marjı;
  • Ticaret çiftinin zayıf likiditesi ve az sayıda satın alma emri;
  • Piyasa değerine karşılık büyük miktarda kilit açma;
  • Kötü itibara sahip, token kilidi açıldıktan hemen sonra paralarını satan fonlar.

Kilit açıldıktan sonra bir projenin tokenının çok düştüğüne dair birçok örnek vardır. Örneğin, Şubat 2022’de GLMR yatırımcıları, cüzdanlarına kilit açma sırasında 400 milyon dolar değerinde anında 100 milyon token aldı. GLMR’nin fiyatı bir saat içinde yüzde 30 düşerken, bazı kullanıcılar açığa satış yaparak kâr elde etti.

2023’te hangi coin’lerde kilit açılışı var?

Peki, 2023’te hangi kripto para projelerinin kilidi açılmakta? Messari’nin bir tablosuna göre, büyük kripto paralar arasında kilit açılışı gerçekleşecek olan coin, 1INCH. 6 Şubat’ta, dolaşımdaki toplam arzın yüzde 33’ünün kilidini açacaklar. Diğer yandan 2 Şubat’ta DYDX dolaşımdaki toplam arzın yüzde 107’sini, 2 Şubat’ta ise SAND yüzde 22’sini açacak. LOOKS 9 Ocak’ta yüzde 15, 23 Nisan’da AXS yüzde 17 oranında coin’in kilidini açacak. GLMR, OP ve APE için ise bu miktarlar sırasıyla yüzde 10, yüzde 72 ve yüzde 9.  GLMR 10 Ocak, OP 30 Mayıs, APE ise 17 Mart’ta bu gelişmeyi duyuracak.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir