Ana Sayfa Dünyadan Haberler Papa’dan sömürgeci ülkelere çıkış: Afrika’yı boğmaktan vazgeçin, elinizi buradan çekin

Papa’dan sömürgeci ülkelere çıkış: Afrika’yı boğmaktan vazgeçin, elinizi buradan çekin

3 dak. okuma süresi
0
0
1
papadan somurgeci ulkelere cikis afrikayi bogmaktan vazgecin elinizi buradan cekin bXXjJyOD

Papa Francis, Demokratik Kongo Cumhuriyeti’ne yaptığı ziyaretin ikinci gününde, Afrika kıtasını sömüren ülkeleri sert bir şekilde uyararak, “Afrika işletilecek, talan edilecek bir maden değildir. Ellerinizi bu kıtadan çekin” uyarısında bulundu.

1985’ten beri Kongo’yu ziyaret eden ilk papa olan Papa Francis, Ndjili Uluslararası Havalimanı’ndan Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na kadar bir kalabalık tarafından tezahüratlarla karşılandı .

Papa gelişinden sonraki ilk konuşmasında, ülkeyi rahatsız etmeye devam eden çatışmaları ve ülkenin geniş doğal kaynaklarının yabancı güçler tarafından sömürülmesini kınadı.

“Savaşın peşini bırakmayan Demokratik Kongo Cumhuriyeti, sınırları içinde çatışmalar ve zorunlu göçün yanı sıra insanlığa yakışmayan korkunç sömürü biçimlerine maruz kalmaya devam ediyor” diyen Papa Francis, şunları söyledi: “Afrika sömürülüyor ve bu korkunç. Aslında, politikadan sonra, eşit derecede köleleştirici bir ekonomik sömürgecilik serbest bırakıldı. Bu nedenle, geniş çapta talan edilen bu ülke, sahip olduğu geniş kaynaklardan yeterince yararlanamamaktadır. Bu toprakların meyvelerinin onu sakinlerinden alıp götürmesi paradoksuna ulaşılmıştır. Açgözlülüğün zehri elmaslarını kana buladı.”

Ayrıca Afrika’nın başına bela olan ekonomik güçleri tutumlarını değiştirmeye çağıran Papa, “Afrika’dan elinizi çekin! Afrika’yı boğmaktan vazgeçin. Afrika işletilecek, talan edilecek bir maden değildir. Afrika kaderinin baş kahramanı olsun” dedi.

Papa Francis ayrıca, Kongo halkını şiddeti reddetmeye çağırdı. Papa’nın, Anglikan Primat ve İskoçya Kilisesi Yöneticisinin eşlik ettiği altı günlük gezisinin ilk ayağı Kongo Cumhuriyeti oldu. Papa’nın gezisi Güney Sudan’da sona erecek.

Daha Fazla Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunu da Okuyabilirsiniz

Vucic: Sırbistan bekası için her şeyi yapacak

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, ülkesinin bekası için her şeyi yapacaklarını söy…