Putin: Rusya, ABD’nin Ukrayna’ya verdiği Patriot sistemlerini devirecek

T24 Dış Haberler

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD’nin Ukrayna Devlet Başkanı Volodomir Zelenski‘nin Washington ziyareti sırasında duyurduğu Kiev’e Patriot hava savunma sistemleri sağlamasının ‘Moskova’nın hedeflerine ulaşmasını önleyemeyeceğini” ifade etti.

Putin, ABD’nin Ukrayna’ya sağladığı silahın eski olduğunu ve Rus füzeleri tarafından etkisiz hale getirilebileceğini iddia etti.

The Guardian’ın aktardığına göre “Patriot füzelerinin modası geçti” diyen Putin, “Bir panzehir her zaman bulunur. Rusya, Patriot sistemlerini devirecek” ifadelerini kullandı.

Rusya Devlet Başkanı, “Her savaş müzakerelerle biter” diyerek Ukrayna’nın Rusya’ya toprak vermek zorunda kalacağı iddiasını sürdürdü. Putin müzakereler için, “Ukrayna bunu ne kadar erken farkına varırsa o kadar iyi” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, gazetecilere yaptığı açıklamada Zelenski’nin çarşamba günü ABD Başkanı Joe Biden ile yaptığı görüşmede Ukrayna’nın müzakerelere hazır olduğuna dair bir ifade geçmediğini ifade etti.

Peskov ayrıca ABD’nın Rusya’ya karşı Ukrayna’da bir vekalet savaşı yürüttüğünü iddia etti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir