Ana Sayfa Ekonomi Haberleri Qtum nedir? QTUM Ne İşe Yarar?

Qtum nedir? QTUM Ne İşe Yarar?

6 dak. okuma süresi
0
0
0
qtum nedir qtum ne ise yarar cObVebyO

Qtum nedir? Qtum, Bitcoin ve Ethereum’un en iyi yanlarını bir araya getiren, akıllı sözleşme temelli bir Blockchain ağıdır. Bu makalede Qtum nedir, ne sumaktadır, QTUM ne işe yarar, nasıl alınır gibi yatırımcıların merak ettiği soruların yanıtlarını bulabilirsiniz. Kriptokoin.com olarak, sizin için derledik. Gelin projeyi birlikte inceleyelim.

Qtum nedir?

Qtum, 2016 yılında kurulan bir Blockchain ağıdır. Ağ, Ethereum’un akıllı sözleşme yeteneklerini Bitcoin’in UTXO muhasebe sistemi ile birleştiriyor. Bunu, kendine hem Bitcoin hem de Ethereum’dan güncellemeler uygulama avantajı sağlayan Hesap Soyutlama Katmanı adı verilen teknolojisi ile başarıyor. Bitcoin ve Ethereum’dan şimdilik farklı olarak Qtum, Proof-of-Work yerine, enerji verimli Proof-of-Stake konsensüs mekanizmasını kullanıyor.

Ağ, tamamen merkeziyetsiz bir biçimde çalışıyor ve kullanıcılara adil ödül dağıtımı yapıyor. Bu şekilde, ağın siber saldırılara ve sansüre karşı daha güvenli hale gelmesini sağlıyor. 2016 yılında Ethereum üzerine inşa edilen Qtum 2017 yılında kendi ana ağına geçiş yaptı. 2017’de, o döneme kadar kripto alanındaki en yüksek 4. ICO’yu tamamladı.

Ne sunmaktadır?

Qtum ağı, BTC ve ETH’ye göre daha hızlı çalışıyor. Buna göre, Qtum, saniyede 70 işlem gerçekleştirebiliyor. Böylece, BTC’den 16 kat ve ETH’den 7 kat daha hızlı işlem gerçekleştirme özelliğine sahip oluyor. Nisan 2021’de Qtum, ortalama blok süresinin 128’den 32 saniyeye düşüren ve blok üretimini dört kat artıran bir hard fork hayata geçirdi. Bu hard fork “FastLane” olarak biliniyor.

Qtum, 60 ülkede dağıtılan toplam 1200 düğümle en fazla düğüme sahip ağlar arasında yer alıyor. Buna göre yüksek verimliliği ve zengin akıllı sözleşmeleri, onu dApp geliştirme için bir yuva haline getiriyor. Platformdaki birçok yeni dApp, QiSwap (bir AMM) ve Qcore (yield farming) dahil, DeFi’yi temel alıyor.

QTUM nedir? Ne işe yarar?

QTUM coin, aynı isme sahip Blockchain ağının yerel kripto para birimidir. Başlangıçta ERC-20 tokeni olarak piyasaya çıkan bu altcoin, bugün kendi ağında yer alıyor. QTUM, temelde gas ücretlerini ödemek için kullanılıyor. Buna göre kullanıcılar, ağdaki akıllı sözleşmeleri çalıştırmak için QTUM ile ödeme yapmak zorunda.

Bunlara ek olarak altcoin, ağın merkeziyetsizliğini sağlıyor. QTUM coin sahipleri, platformun yönetimine katılabiliyor ve alınan kararlarda oy kullanabiliyor. Son olarak, Blockchain bir Proof-of-Stake mekanizması kullanıyor. Bu mekanizmada QTUM sahipleri, varlıklarını belirli bir vadeyle akıllı sözleşmelere kilitleyebiliyor. Staking adı verilen bu işlem aracılığıyla kullanıcılar, bahsi geçen vadenin ardından token ödülleri kazanıyor.

Qtum nedir? Nasıl alınır?

QTUM mevcut olarak birçok işlem hacmi geniş kripto para borsasında işlem görüyor. Bu borsalar arasında Binance, Huobi, OKEx ve HBTC yer alıyor. İlgili yatırımcıların bu borsalardan birinde hesap oluşturmalı ve bu hesabı doğrulamaları gerekiyor. Ardından cüzdanlarına QTUM paritelerine uygun bir varlık yatırıp, altcoin’i satın alabiliyorlar.

Daha Fazla Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunu da Okuyabilirsiniz

ABD’de “para çekme” telaşı… 126 milyar dolar

Önce Silikon Vadisi Bankası ardından iki bankanın daha batması ABD ve dünya çapında krize …