Rusya'da Çalışmak

 

Rusya'da Çalışmak
Rusya’da Çalışmak

Rusya’da çalışmak için neler yapmalıyız, nasıl başlamalıyız gibi konuların hakkında bilgi almak için bu makaleyi inceleyebilirsiniz.

1.Rusya da İş Piyasası

Rusya'da Çalışmak
Rusya’da Çalışmak

Rusya da çalışmak için neler yapmalıyız. Bulma şansımız, nerelerde çalışmalıyız ya da koşulları nelerdir hakkında bilgi verelim önce.

İş Bulma Şansınız Nedir?

Rusya'da Çalışmak
Rusya’da Çalışmak

Uluslararası şirketlerde ya da devlete bağlı olmayan kuruma çalışmaya başlayabilirsiniz. Rusya ülkelerinde Türkler oralarda finans, enerji ya da inşaat sektöründe gibi fazlasıyla iş alanları yer almaktadır.

Nerede Çalışabilirsiniz?

  • Başlıca sektörler: Rusya da başlıca sektörlerden petrol en önde gelenidir. Petrol rezervi fazla bulunduğu için doğal olarak sektör konusunda ileri derecede fazladır. Doğal gaz, metal ya da kereste diğer sektör türlerindendir. Fabrikalar, elektronik ve mobil teknoloji, bankalar benzeri hizmet sektörüdür.
  • İstihdam bulunmayan sektörler: tarım ile tekstil
  • Fazlaca az olan sektörler: Ulaşım ve inşaat, mühendislik  ya da öğretmenlik diye sıralayabiliriz.
  • Başlıca şirketler: Novatek( petrol ile gaz), Gazprom, Surgutneftegas, bölgesel bankalar, hizmetler ile teçhizat gibi madencilik ve metaller diye sıralayabiliriz.

Rusya’da Çalışma Koşulları Nasıl?

Rusya da çalışma koşulları nasıldır? Saatleri, tatilleri, aldığını malların vergi oranları gibi bilgileri verelim şimdi.

 

  • Ortalama mesai saatleri: hafta olarak hesaplasak tam 40 saat mesai saati vardır.
  • Tatiller: Çalışanların ortalama tatil yılı 28 gün olarak belirlenmiştir. Bundan ziyade geleneksel tatil zamanları da bulunmaktadır. Bayramlar, Yılbaşı ile ulusal birlik günü tatilleri arasında yer alır.
  • Vergi Oranları: Rusya da ikamet eden kişilerin vergi oranları standart olarak yüzde 13 vergi oranıdır. Geçici olarak kalan diğer yabancı uyruklu kişiler ise vergi oranı yüzde 30 olarak alınmaktadır.

  • Daimi yerleşik olan kişiler (yani en 183 bu ülkede kalanlar) Rusya ile Rusya dışındaki gelirleri ile vergilenirken ama Rusya da geçici bir şekilde oturanlar sadece Rusya da bulunan kazanç üzerinden hesaplama yapıldığını unutmayınız.
  • Sık sık kontrol etmenizi öneririm.  Kontrol edeceğiniz yer gelirler ve gümrük genel müdürlüğünde bakabilirsiniz. Dikkat edin emeklilik haklarınız hiçbir nedenden dolayı kayıp olmasın.

İşe Başvurmak

Rusya da devam eden Türk firmalarına müracaat eden en kolay ve rahat yöntemdir.

Rusya’da işe başvurma yöntemi ise cv veya yazı yollayarak şirketle iletişimle bulabilirsiniz.

Ön yazı olmasının sebebi işverenleri daha çok ikna etmek içindir.  CV  ise başvurmak için ayrı bir araçtır. Başvurularınızda yazacaklarınız daha gerçekçi ile resmi üslup olmalı, sakın ısrarcı olduğunuz görünmemelidir.

Yazı da kendi yeteneklerinizi ve becerilerinizi göstermiş olursunuz. Şirketlerin yaptıkları mülakatlar ise değişmektedir

Rusya da iş başvurusunu yapınca çevre edinmek önemlidir.  Kendi kişisel bağlantınızı geliştirmek için strateji oluşturmalısınız.

Ülkemizde Sahip Olduğunuz Yetenekleriniz Rusya da Geçerli mi?

Bu konuda kesin bilgilere ulaşmak için şirketle görüşmeniz yararınıza olacaktır.

2.İş Deneyimi Kazanmak

İş deneyimi kazanmak ile ilgili bilgi edinmek ve stajyerlik durumlarını biraz öğrenelim.

İşe Yerleştirilme ve Stajyerlik

İş tecrübesi sahip olmak isteyen yabancı uyruklar fırsat bulunmuyor.  Yerel cemiyetlerde iş fırsatları azdır. Eğer kendi işinizde deneyimli olmak istiyorsanız mesela gazetecilik, tıp ya da turizm gibi alanlarda kendi ülkenizde iş fırsatlarına bakabilirsiniz.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

3.Vize Bilgileri

Vize bilgilerinde çalışma izni hep merak edilmiştir.

Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Rusya da faaliyetine devam eden şirketler Türk işçilerini orda çalıştırma iznine sahiptirler.

Bireysel çalışma izni almak mümkündür.  İzin hakkında şartlar değişebilmektedir.

Türkiye de bulunan Rus konsolosluğuna müracaat ederek izin alabilirsiniz. Dönemsel olarak işlem gerçekleşmektedir. Çalışma vizesi çok girişlidir ve süre olarak 3 ay ve 1 yıl arası kapsamaktadır.  Vize alırken evraklar arasında HIV testi ile işe girmek için elinizde bir iş sözleşme bulunmalıdır.

Vize almak için gerekenler ne varsa Rus Konsoloslukta öğrenebilirsiniz.

Daima Oturma İzni Nasıl Alınır?

Rusya’da otuma izni almak için 1 yıldan sonra başvuru yapabilirsiniz.

Alacağınız izin 5 yıl kadar geçerlidir. Her 5 yılda bir yenilebilmektedir.

Yapacağınız izin sayesinde tekrar vize almadan dilediğiniz kadar Rusya ülkesine girip çıkabiliyorsunuz. İki şekilde oturma izni almak oldukça zordur.

Yapacağınız başvuru ülkenizde bulunan emniyet müdürlüğüne yapılan onaylı HIV testi ve diğer belgeleri yanınızda bulundurmanız gerekmektedir.

Bu belgelerle Rusya’ya giriş ve çıkış yapabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Okuyabilecekleriniz

Kumpirci Dükkanı Açmak

İlgili yazılar: Marmara Bölgesinde Hangi Hayvancılık Yapılır? Evden Para Kazandıran 10 İş …