Sıcak Gelişme: Popüler Bitcoin Borsasında İşlemler Durdu!

Piyasanın en büyük Bitcoin borsalarından biri, son yedi günde işlemlerini ikinci kez askıya aldı. Borsa, FTX krizinden bu yana Genesis ile ilişkisi nedeniyle karanlıkta.

Dev Bitcoin borsası son 7 günde 2 kez kesinti yaşıyor

Kriptokoin.com‘dan takip ettiğiniz üzere Gemini, bundan dört gün önce borsanın bir süreliğine kapalı olacağını duyurmuştu. İşlemler açıldıktan kısa süre sonra 20 Aralık’ta ikinci bir kesinti yaşadı. Durum sayfasına göre, bazı sistemler şu anda kesinti yaşıyor. Borsa, “potansiyel hizmet kesintilerine ilişkin raporları araştırdığını” ekledi. “Tüm müşteri hesapları ve fonları tamamen güvende” şeklinde güvence verdi.

Borsa daha önce 16 Aralık’ta, üç saatten fazla süren planlı bakım nedeniyle saatlerce kapalı kaldı. Bu tarihte, birincil veri tabanlarından birinde Amazon Web Services EBS kesintisi nedeniyle kesinti yaşadı. Şu anda, borsanın neden kesinti yaşadığı belli değildi. Bu arada, rakip kripto borsaları OKX ve Gate.io, yakın zamanda cloud hizmeti sağlayıcı sorunları nedeniyle para çekme sorunları yaşamıştı.

Gemini, Genesis likidite sorunlarını çözmek için alacaklılar komitesi oluşturuyor

Yaklaşık iki hafta önce Financial Times’tan çıkan bir rapor, Genesis Global Capital’in Gemini müşterilerine 900 milyon dolar borcu olduğunu öne sürdü. Kaynaklar, borsanın bir alacaklılar komitesi oluşturarak fonları geri almaya çalıştığını kaydetti. Gemini, Earn programının para çekme işlemlerini duraklattıktan 31 gün sonra Cameron Winklevoss, mali danışman olarak görev yapan Houlihan Lokey ile bir komite oluşturduğunu tweetledi.

17 Aralık’ta Gemini’nin kurucu ortağı Cameron Winklevoss, şirketin Earn programıyla ilgili bir güncellemeyi tweetledi. Winklevoss, “Earn Programı hakkında güncelleme. Alacaklılar Komitesi Mali Müşaviri Houlihan Lokey, Genesis ve DCG’deki likidite sorunlarını çözme ve fonların geri kazanılması için bir yol sağlama planını savunmaya başladı” dedi.

Özetle Gemini, ortağı Genesis para çekme işlemlerini duraklattığı için Earn Programının para çekme işlemlerini karşılayamıyor. Ancak borsa, hizmetlerin yeniden başlatılmasını o zamandan bu yana birçok kez erteledi. Hizmetler yaklaşık 7,5 saat süreyle kapalı kaldı. Gemini’nin ayrıca kripto kışının başlangıcından bu yana Coinbase (COIN) ve Bybit gibi diğer firmalarla birlikte iki tur işten çıkarma gerçekleştirdiği bildirildi.

Gemini’nin Genesis ile ilgili sorunlarına ek olarak, şirket bir veri tabanı ihlalinden de zarar gördü. Kaynaklar, 5,7 milyon Gemini kullanıcı bilgisinin sızdırıldığını ayrıntılı olarak açıkladı. Bazı raporlar, dosyaların bilgisayar korsanı forumlarında yayınlandığına dikkat çekti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir