‘Sıradaki FTX’ Bu Kripto Para Şirketi Olabilir: Satış Yapıyorlar!

Kripto para analiz firması Reflexivity Research’ün kurucu ortağı Will Clemente, 17 Aralık’ta bir tweet attı. Tweet’te, Digital Currency Group (DCG) ile ilgili kriptoların son 24 saatte büyük satışlar gördüğünü ortaya koydu. Kripto para birimleri arasında Filecoin, Flow, Stacks, Livepeer, Ethereum Classic, Decentraland ve diğerleri bulunmakta. Peki, DCG bünyesinde yer alan Genesis ve Grayscale’in başı dertte mi?

DCG ve Grayscale için risk çok mu büyük?

ArchPublic’in kurucu ortağı Andrew Parish, Genesis alacaklısının küçük partiler halinde satış yapmaya başladığını paylaştı. 15 milyon dolar değerindeki iki işlemin, para çekme öncesi askıya alma değerinin yüzde 35’inde kapandığını bildirdi. Andrew Parish tarafından paylaşılan veriler hakkında yorum yapan Adam Cochran, eğer bu doğruysa bunun DCG iflasının erken aşaması olabileceğini kaydetti.

Genesis ve Alameda’nın kötü kredileri ve iç içe geçmiş kripto borç alan-borç veren ilişkileri vardı. FTX ve Alameda’nın iflası, Genesis’in tasfiyesini riske atabilir. Bu da ana şirketi Digital Currency Group’un (DCG) iflas etmesine neden olabilir. DCG’nin Genesis’e verdiği 1,1 milyar dolarlık senet, ana grubun Grayscale’in GBTC ve EETH’sini feshetmesine neden olabilir. Bu gerçekten de Grayscale için iflas riski taşıyor. Coinglass’ın verilerine göre GBTC -%48,79’luk iskonto prim oranıyla ve EETH -%52,58 iskonto prim oranıyla işlem görüyor. Aslında, Grayscale’in Ethereum Classic fonu ETHC, -%70’in üzerinde bir iskontoyla işlem görüyor.

Piyasada fiyatlar düşüş yaşadı

Şu anda Bitcoin fiyatı, son 24 saatte yüzde 4’ün üzerinde düşüşle 16.729 dolardan işlem görüyor. Ethereum fiyatı yüzde 8 düştü ve mevcut fiyat 1.181 dolardan işlem görüyor. Barry Silbert’in DCG’si ile ilgili Filecoin, Mask, Flow ve Ethereum Classic gibi kripto para birimleri sırasıyla yüzde 26, 16, 16 ve 12 düştü. Genesis’in borç verme platformu Genesis Capital, birçok uzman tarafından zaten iflas etmiş olarak görülmekte. Ne Barry Silbert ne de DCG ve Genesis, paniği temize çıkarmak için açıklama yapmadı.

Bu sırada, Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi, Hollandalı kripto para borsası Bitvavo’nun bir parçası olan Bitvavo Custody BV, bir blogda DCG’ye tahsis edilen 290 milyon dolara erişimde sorunlarla karşılaştığını ortaya koydu. DCG ve bağlı kuruluşlarının şu anda likidite sorunları yaşadığını söyledi. Bir sonraki duyuruya kadar geri ödemeleri askıya aldıklarını söyledi. Yani DCG’nin yanı sıra bağlı kuruluşlar, kuruma fon yollamış olan şirketler de zor durumda.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir