Tanju Özcan: Abdullah Gül aday olursa nereden çıktı bu adam derim, 100 bin imza toplayıp karşısına çıkarım

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan katıldığı canlı yayında cumhurbaşkanı adayı hakkında, “Kılıçdaroğlu, Yavaş, İmamoğlu, Akşener aday olursa beni mutlu eder ama Abdullah Gül çıkarsa nereden çıktı bu adam derim ve 100 bin imza toplayıp karşısına çıkarım” ifadelerini kullandı. Özcan ayrıca “Ben Ekrem Bey’in aday olmasını istiyorum. Bu pazar seçim olsa Mansur Bey çok yüksek bir oy alır. Mansur Bey’i çok severim ama Ekrem Bey kadar Muharrem İnce kadar iyi bir hatip değildir.” dedi. Özcan, HDP Eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında ise, “Selahattin Demirtaş’ı hep ayrı bir yere koyuyorum. Bazı Türk milliyetçileri bana kızıyor. Demirtaş’tan umutluyum ben” diye konuştu.

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, tv100’de yayınlanan Yüzler Kulübü’nde Pınar Işık Ardor, Erdoğan Aktaş ve Hacı Yakışıklı’nın sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan‘a “akıllı bir siyasetçi” diyen Özcan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu‘na verilen mahkumiyet kararına ilişkin olarak, “Bu kararın verilmesinde ben Erdoğan’ın dahli olduğu kanaatinde değilim. Çünkü Erdoğan akıllı bir siyasetçi. Erdoğan karşısında bir mağdur yaratmak ister mi? Erdoğan’a okuduğu şiir yüzünden ceza verdiren irade bugün de İmamoğlu için düğmeye bastı” dedi.

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün aday olması halinde 100 bin imza toplayarak karşısına çıkabileceğini söyleyen Özcan, “Ekmeleddin İhsanoğlu gibi bir aday çıkar diye korkuyorum.  Abdullah Gül çıkarsa nereden çıktı bu adam derim ve 100 bin imza toplayıp karşısına çıkarım.” dedi.

“Erdoğan akıllı bir siyasetçi”

Tanju Özcan’ın açıklamalarından önce çıkanlar şöyle:

“(Ekrem İmamoğlu’na verilen ceza) Bu kararın verilmesinde ben Erdoğan’ın dahli olduğu kanaatinde değilim. Çünkü Erdoğan akıllı bir siyasetçi. Erdoğan karşısında bir mağdur yaratmak ister mi? Erdoğan’a okuduğu şiir yüzünden ceza verdiren irade bugün de İmamoğlu için düğmeye bastı.

“Siyasi yasak kararı olduğunu öğrenince Ekrem Bey’e sarılmaya gidiyor bir abla edasıyla”

(Meral Akşener ve Ekrem İmamoğlu’nun fotoğrafı) Sayın Akşener tepkilerini çok açık gösterebilen bir hanımefendi. Kardeş gibi seviyor Ekrem Bey’i, beni de öyle seviyor. Kararı öğreniyor, siyasi yasak kararı olduğunu öğrenince Ekrem Bey’e sarılmaya gidiyor bir abla edasıyla. ‘Kardeşim bu şarkı burada bitmez’ diyor. ‘Merak etme arkanda biz varız’ mesajı o.

“Ekrem İmamoğlu’nun aday olmasını istiyorum”

Ben Ekrem Bey’in aday olmasını istiyorum. Millet İttifakı veya CHP Ekrem Bey dışında birini aday gösterirse 1 şartla destek vereceğim. Sayın Kılıçdaroğlu aday olursa sahip çıkacağız. Benim gönlümden Ekrem Bey geçiyor. Ekrem Bey seçimi kazanabilir, bu ülkeyi yönetebilir. Sayın Kılıçdaroğlu’nun kazanamayacağını söylemedim. Ekrem Bey’in daha kolay kazanabileceğine inanıyorum. Bu pazar seçim olsa Mansur Bey çok yüksek bir oy alır. Mansur Bey’i çok severim ama Ekrem Bey kadar Muharrem İnce kadar iyi bir hatip değildir. Dezavantaj olarak değerlendirilebilir. Hiç kimse konuşmadan sandığa gitsek Mansur Yavaş ve Erdoğan sandığa gitse Mansur Yavaş’ın karşısında yüzde 1 bile şansı yok.

“Abdullah Gül aday olursa 100 bin imza toplayıp karşısına çıkarım”

Kılıçdaroğlu, Yavaş, İmamoğlu, Akşener aday olursa beni mutlu eder ama Abdullah Gül çıkarsa nereden çıktı bu adam derim ve 100 bin imza toplayıp karşısına çıkarım. Genel Başkanımla oturup konuşurken ‘Ekmeleddin İhsanoğlu gibi bir aday çıkar diye korkuyorum’ dedim ve Ekmeleddin İhsanoğlu tercihinin doğru olduğunu söyledi ve ‘Yine olsa yine yaparım’ tarzında bir şey söyledi, benim endişem de bu zaten.”

“CHP’nin adayına oy veririm”

Hacı Yakışıklı’nın “CHP, Kemal Kılıçdaroğlu’nu aday gösterdi İYİ Parti de Ekrem İmamoğlu’nu aday gösterirse kime oy verirsiniz?” sorusuna Özcan “Ben CHP’nin adayına oy veririm. Çünkü ben CHP’liyim. CHP’nin işaret ettiği bir adaya bir kez oy veremedim. Ekmeleddin İhsanoğlu’na imza vermeyecektim, ikna ettiler verdim. Sandığa gittim, sandıkta ona baktım, o bana baktı geçersiz oy kullandım” yanıtını verdi.

Hacı Yakışıklı’nın “CHP sizi almazsa İYİ Parti’ye gider misiniz?” sorusuna “Hukuki olarak 13 Haziran’da partiye almak zorundalar. Ben hiç aday olmayabilirim, ekibimle, vatandaşımla konuşurum ‘Şu partiden aday olursan seni destekleriz’ derlerse o yola da gidebilirim.” cevabını verdi.

“Her partiden teklif aldım”

“Her partiden teklif aldım. HDP’den almadım. AK Parti’den aldım. Memleket Partisi’nden teklif almadım. Muharrem Bey bana ‘sen gelmek istesen bile senin dilekçeni kabul etmeyeceğim’ dedi. Bir konuda bana kızmış.

Ekmeleddin Bey tercihinin Bahçeli’den geldiğini düşünüyorum. Kılıçdaroğlu da uzlaşmacı bir adam, o zaman MHP ile ittifak yapmak istiyordu, seçime MHP ile girmek istiyordu.”

“Belediyede torpilsiz kimse olmaz”

Erdoğan Aktaş’ın “Belediye kadroları nasıl kuruluyor?” sorusuna Özcan “Belediyede torpilsiz kimse olmaz, herkesin bir referansı vardır. Torpil olmayan biri hiçbir belediyede başlayamaz.” yanıtını verdi.

“Ekrem Bey’le ilgili en çok şikayeti bizim partililerden alıyorum, aslında karşı mahalleyle bir problemi yok. Adamlar Ekrem Bey’in kapısındaki başı kapalı kardeşimize takılmış asgari ücretle çalışan gariban bir kız ne istiyorsunuz?

“Bana yakışmayan bir kelimeydi”

(HDP İl Başkanı’na tokat atılması) 2 ayrı tweet attım orada, bir tanesinde kullanmamam gereken bir kelime kullandım. Bana yakışmayan bir kelimeydi. Ferhat Bey’e de üzüntülerimi ilettim. Bu kelimeden dolayı herkesten önce ben utandım. Bunu yapmamalıydım. Diğer söylediklerimin arkasındayım. Sen polis memuruyla niye uğraşıyorsun? Polis memuru kendi inisiyatifini kullanamaz. O eylemi yaptırmayacaksa, yaptırmayacak seçme şansı yok. PKK’ya yakın sitelerde Benimle ilgili bir sürü tehdit var. Ben daha önce 2 kez PKK’nın ölüm listesine girmiştim.

“Selahattin Demirtaş’ı hep ayrı bir yere koyuyorum”

Selahattin Demirtaş’ı hep ayrı bir yere koyuyorum. Bazı Türk milliyetçileri bana kızıyor. Demirtaş’tan umutluyum ben. Demirtaş’ın şuan cezaevinde olmasından HDP’nin yöneticilerinin büyük kısmı, İmralı, Kandil mutlu. Demirtaş çıkınca muhtemelen örgüte ‘silahınızı bırakın’ diyecek. Demirtaş benim okul arkadaşım. Demirtaş çıktığında ‘devlet genel bir af çıkarsın, terör örgütü silahlarını bırakıp teslim olsun, sayın Bahçeli’yle görüşmek isterim’ dese Türkiye’de kahraman olur.

“6 okun 3’üne bile sahip çıkmayan bazıları CHP’den milletvekili oldu”

Cumhurbaşkanı adayı erken açıklanmalı, ABD’de 1 yıl önce açıklanıyor. Zaten 3,5 ayda yıpranacak adam 5 yıl boyunca bu Cumhurbaşkanlığı görevini nasıl yerine getirecek? Benim çizgim CHP’nin 6 okun 6’sına da sahip çıkan bir siyasi kimlik ama 6 okun 3’üne bile sahip çıkmayan bazıları CHP’den milletvekili oldu.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir