Tarih Konuldu: Altın Fiyatı Bu Seviyelere Koşuyor!

Zorlu bir yılın ardından, altın fiyatı 2022’yi yaklaşık 1.800 dolar civarında bir yükselişle bitiriyor. Kıymetli metal, yılı genel olarak %2’den daha az bir düşüşle bitirmek istiyor. Bu da onu ABD dolarının hemen arkasında en iyi performans gösteren varlıklardan biri haline getirecek. Piyasada yükseliş duyarlılığı artarken, bazı analistler yatırımcıları 2023’te sabırlı olmaları gerektiği konusunda uyarıyor. İşte ayrıntılar…

Fed, enflasyon konusunda sağlam bir duruş sergiliyor

Altın piyasasının yeni yılda çoğu varlık sınıfından daha iyi performans göstermeye devam etmesi bekleniyor. Ancak bankalar ve analistler, yılın ikinci yarısına kadar önemli bir artış görmeyi beklemiyorlar. Şimdilik, altın fiyatlarının nötr bölgede, 1.800 dolar seviyesinde kalması ön gürdüler. FED, yılın son para politikası toplantısında, Fed Fon oranının 2023 yılında %5’in üzerine çıkacağını öngörmüştü. Merkez Bankası’nın güncellenmiş tahmini, 1981’den bu yana en agresif sıkılaştırma döngüsünü gören bir yılı kapsıyordu. Enflasyon yaz aylarının en yüksek seviyelerinden düştü.

Ancak FED Jerome Powell, merkez bankasının işinin bitmediğini belirtti. Federal Rezerv enflasyon konusunda sağlam bir duruş sergilemeye devam ediyor. Powell şunları söyledi:

Bugünkü hareketle bile yeterince kısıtlayıcı bir duruşta değiliz… Bu noktaya geleceğiz ve sonra soru şu olacak, orada ne kadar kalacağız? Ve komitede, enflasyonun sürdürülebilir bir şekilde düştüğünden gerçekten emin olana kadar orada kalmamız gerektiğine dair güçlü bir görüş var. Bunun biraz zaman alacağını düşünüyoruz.

Altın fiyatı bu seviyeye kadar yükselecek

Ekonomistler merkez bankasının sıkılaştırma döngüsünün sonuna yaklaştığını iddia etti. Ayrıca bunun altın için iyi olabileceğini belirtiyor. Bank of America, FED’in sıkılaştırma döngüsünü Mart ayında sona erdirmesini istiyor. Bununla birlikte, 2023’ün sonuna kadar ilk faiz indirimini görüyor. Bu ortamda, Bank of America’nın emtia stratejisti Michael Widmer, altın fiyatlarının ons başına 2.000 dolara kadar bir yolu olduğunu söyledi.

Commerzbank’taki emtia analistleri de Federal Rezerv’in yıl sonuna kadar faiz oranlarını düşürmesini bekliyor. Bununla birlikte, kısa vadede, yatırımcıların %5’in üzerinde yeni bir terminal faiz artışına uyum sağlamasıyla altın fiyatlarının mücadele edebileceğini de eklediler. Alman bankasındaki analistler ayrıca şunları söyledi:

Mart ayındaki son faiz artırımı olması beklenen şeyin ardından, Fed’in zayıf bir ekonomi ve düşük enflasyon göz önüne alındığında 2023’ün sonuna doğru kilit faiz oranını tekrar düşürmesinden önce değişmeyen bir faiz oranı döneminin gelmesi muhtemel. Öte yandan Fed, henüz bunu tahmin etmiyor. Fed de bu görüşü benimser benimsemez, altın fiyatı tekrar yükselmeli. Gelecek yılın ikinci yarısında durum böyle olmalı, çünkü o zamana kadar enflasyon yeterince düşmüş olacak ve ABD ekonomisi yılın başından beri durgunluk içinde olacak. Altın fiyatı, döviz stratejistlerimizin beklediği ABD dolarının zayıflamasıyla da desteklenmelidir.

Altın fiyatı, uzun vadeli pozitif bir performans gösterebilir

Commerzbank, altın fiyatlarının 2023 sonuna kadar 1.850 dolara yükseleceğini öngördü. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi, Federal Rezerv faiz artırımlarının hızını yavaşlatıyor. Ancak, yeni yılda para politikasını sıkılaştırmaya devam edecek. Bununla birlikte, yatırımcıların altına olan ilgisini sınırlayacak. Birçok analist, değerli metalin fiyatların toparlanması beklenen yeni bir temel oluşturduğunu söyledi. Birçok analist, altın fiyatlarının ons başına 1.600 doların üzerinde destek tutacağını tahmin etti.

Sprott Asset Management’ın kıdemli portföy yöneticisi Douglas Groh, değişen ekonomik eğilimlerin dünyanın daha yüksek bir enflasyon dönemine girdiği anlamına gelebileceğini söyledi. Federal Rezerv’in enflasyonu %2 hedefine geri getirmesinin muhtemel olmadığını ve bu yüksek enflasyon ortamının, yatırımcıların satın alma güçlerini korumaya çalıştıkları için, altın için uzun vadeli bir pozitif olacağını da sözlerine ekledi. Ayrıca şunları ekledi:

Jeopolitik ortam değişti ve önümüzdeki birkaç yıl içinde küreselleşme eğiliminin tersine döndüğünü göreceğiz. Üretimi batıya geri getirmek ve küresel enerji geçişi 2023’te çözülmeyecek. Bu sorunları ele almak çok para alacak ve bu da önümüzdeki birkaç yıl boyunca enflasyonu yüksek tutacak.

2023 yılında altın fiyatları ne kadar düşebilir?

T.D. Securities, 2023 yılında altın üzerinde en çok düşüş gösteren şirketler arasında yer alıyor. Kanada bankası, değerli metalin gelecek yılın ilk çeyreğinde 1.575 dolara düştüğünü görüyor. Bununla birlikte, banka, altın fiyatlarının 2024 sonuna kadar 1.900 dolara yükseleceğini düşünüyor. Analitler altın fiyatı için şunları söyledi:

Yüzde iki enflasyon hedefine ulaşılmadan önce oranların önemli ölçüde düşmesi yönündeki çok güçlü olasılık, birçok yatırımcıyı Hazine eğrisinin çoğunda anlamlı reel getiri eksikliğini telafi etmek için altın almaya teşvik etmelidir.

Bank of America ile birlikte Saxo Bank, yeniyıl öncesinde altın konusunda en iyimser olanlardan biri. Danimarka Bankası’nın emtia stratejisi başkanı Ole Hansen, FED’in enflasyonu kontrol altına almasını beklemediğini söyledi.

Bir durgunluk riski ve FOMC’nin ekonomik zayıflığa girmesi – potansiyel olarak enflasyonu kontrol altına almayı başaramadan – 2023’te yatırım metalleri için yukarı yönlü riski güçlendirmeye devam ediyor.

Kıymetli metal, rekor taleple karşı karşıya

Federal Rezerv, çekirdek enflasyonun 2023 yılında %3,5 oranında arttığını ve bunun %3 ila %4 arasında değişen fikir birliği tahminleriyle nispeten uyumlu olduğunu görüyor. Michigan Üniversitesi, ön tahmininde, tüketici enflasyonun gelecek yıl %4,6 arttığını gördüğünü bildirdi. Ayrıca, yatırım talebi 2022 yılına kadar cansız olmasına rağmen, değerli metal merkez bankalarından tarihi talep gördü. Dünya Altın Konseyi’nin küresel araştırma başkanı Juan Carlos Artigas, bu yılki alımların son derece yükselmiş olmasına rağmen, on yıldan fazla bir süredir inşa edilen bir eğilimin devamı olduğunu söyledi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir