Ana Sayfa Ekonomi Haberleri Tarihi Yasa Tasarısı: Bu 4 Kripto Para Yasallaşabilir!

Tarihi Yasa Tasarısı: Bu 4 Kripto Para Yasallaşabilir!

5 dak. okuma süresi
0
0
0
tarihi yasa tasarisi bu 4 kripto para yasallasabilir NBMN24Ok

ABD’nin New York şehrinde kripto para birimlerine yönelik önemli adımlar atılıyor. En son sunulan bir yasa tasarısına göre devlet kurumlarının kripto paraları yasal bir ödeme yöntemi olarak tanıması talep ediliyor. Ancak bu önerinin kabul edilip edilmeyeceği belli değil. İşte detaylar…

New York’ta kripto para yasası gündemde

New York’taki yasa koyucular, 26 Ocak’ta yerel senatoda devlet kurumlarının kripto para birimini yasal bir ödeme olarak tanımasına izin verebilecek bir yasa tasarısı sundu. Söz konusu yasa tasarısı – New York Meclisi Yasası 2532 – onaylanırsa, belirli durumlarda kripto para birimlerinin ödeme olarak kabul edilmesine izin verecektir. Tasarı, kriptonun ticari olarak benimsenmesini teşvik ediyor gibi görünmüyor. Bunun yerine, devlet kurumlarının kendi amaçları için kripto para birimini kabul etmelerine izin vermek için mevcut yasaları değiştiriyor. Bu kurumlar, bireyler ve gruplarla yapılan anlaşmalar yoluyla vergiler, kira, para cezaları, cezalar, faiz vb. ile ilgili ödemeler için kripto para kabul etme şansına sahip olacak.

Tasarının metni ayrıca, bazı kripto para birimi ödemelerinin son ödemenin tamamı alınana kadar şartlı olabileceğini öne sürüyor. Bunun dışında, metin, aksi takdirde bir işlemin masraflarını ödemek için yapılacaksa, devletin bir ücret talep etmesine izin veriyor. Tasarı ayrıca “ihraççılara” atıfta bulunuyor, ancak terimi geniş bir şekilde kullanıyor gibi görünüyor. Bağlamsal olarak, terim, yalnızca kriptoyu oluşturanları değil, onları işleyen hizmetleri de kapsıyor gibi görünüyor.

Hangi kripto paralar kabul edilebilir?

Tasarı özellikle Bitcoin, Ethereum, Litecoin ve Bitcoin Cash’i kabul edilebilir para birimleri olarak adlandırıyor. Bununla birlikte, diğer kripto para birimlerinin de kabul edilebileceğini söylüyor. Yani yalnızca belirli varlıkları “kabul edilebilir” olarak adlandırmak için herhangi bir girişimde bulunulmadı. Tasarı, kripto dolandırıcılığı ve kripto görev güçleri kurulmasıyla ilgili yasa tasarılarını da öne süren Meclis üyesi Clyde Vanel tarafından sunuldu. Tasarı henüz yasalaşmadı. Yürürlüğe girmesi için New York Meclisi ve Senatosu tarafından onaylanması ve Vali Kathy Hochul tarafından imzalanması gerekiyor.

Tasarının diğer versiyonları 2017’den beri tanıtılıyor. 2017’den beri kabul edilmediği göz önüne alındığında, başarısının garanti edilmediğini gösteriyor. Yani bu tasarının kabul edilmemesi oldukça mümkün. New York, kripto endüstrisinin diğer alanlarına yönelik katı politikalarıyla tanınır. BitLicense veya sınırlı amaçlı tröst sözleşmesi kapsamında yalnızca 32 firmanın faaliyet göstermesine izin veriliyor. Devlet ayrıca, Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi, geçen yılın sonlarında kripto madenciliğine katı düzenlemeler getirdi.

Daha Fazla Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunu da Okuyabilirsiniz

ABD’de “para çekme” telaşı… 126 milyar dolar

Önce Silikon Vadisi Bankası ardından iki bankanın daha batması ABD ve dünya çapında krize …