Ana Sayfa Ekonomi Haberleri Tesla, Mali Tablolarını Açıkladı: Bitcoin Zıpladı!

Tesla, Mali Tablolarını Açıkladı: Bitcoin Zıpladı!

4 dak. okuma süresi
0
0
0
tesla mali tablolarini acikladi bitcoin zipladi PZ1gBrZ8

Tesla dördüncü çeyrek mali tablolarını açıkladı. Buna göre Elon Musk’ın şirketi Bitcoin (BTC) almadı veya satmadı. Bununla birlikte şirket, Bitcoin varlıklarına 34 milyon dolarlık değer düşüklüğü bildirdi.

Tesla Bitcoin satmadığını açıkladı, BTC fiyatı zıpladı

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere elektrikli otomobil üreticisi Tesla’nın mali tabloları Bitcoin açısından önem arz ediyor. Çünkü Elon Musk’ın şirketi, kripto yatırımlarıyla tanınıyor. Şirketin Çarşamba günü en son kazanç raporunda bildirdiğine göre, dördüncü çeyrekte üst üste ikinci çeyrekte herhangi bir Bitcoin alıp satmadı. Mevcut durumda Tesla’nın bilançosunda bugün itibari ile 9.720 BTC bulunuyor. Tesla’nın bilanço açıklamasından sonra Bitcoin olumlu tepki verdi ve sert hareketle 23 bin doların üzerine çıktı. Basın zamanında BTC, günlük bazda %2,86 artışla 23.548 dolardan işlem görüyordu.

BTC günlük fiyat grafiği / Kaynak: CoinMarketCap

Çeyrek sonunda dijital varlıklarının değeri, BTC fiyatındaki düşüşten kaynaklanan değer düşüklüğü nedeniyle üçüncü çeyreğin sonundaki 218 milyon dolardan 184 milyon dolara düştü. Üçüncü çeyreğin sonunda BTC fiyatı 20.000 doların biraz altındayken, dördüncü çeyreğin sonunda 16.500 dolar civarındaydı.

Tesla gelirleri beklenti altında, hisse kazancı beklenti üstünde

Tesla ayrıca üçüncü çeyrekte BTC varlıklarında herhangi bir değişiklik yapmadı. Ancak ikinci çeyrekte şirket, Çin’de Covid-19 kilitlenmeleri çerçevesindeki belirsizlik nedeniyle nakit toplamak için 936 milyon dolar değerinde BTC veya toplam varlıklarının yaklaşık % 75’ini satarak bazı yatırımcıları şaşırttı. Ancak CEO Elon Musk, o sırada şirketin gelecekte Bitcoin riskini artırmaya açık olduğunu ve satışın ‘Bitcoin hakkında bir karar olarak alınmaması gerektiğini’ söyledi.

Bu arada Tesla mali verileri, hisse kazancında beklentileri aşarken, gelirler beklentilerin altında kaldı. Buna göre, analistlerin hisse başına kazanç tahmini 1,13 dolarken kazanç, 1,19 dolar olarak gerçekleşti. Öte yandan gelirler ise 24,7 milyar dolarlık beklentiye karşılık 24,3 milyar dolar olarak açıklandı. Bu arada, Tesla’nın gelirleri geçen yılın aynı döneminde 17 milyar 720 milyon dolar seviyesindeydi.

Daha Fazla Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunu da Okuyabilirsiniz

ABD’de “para çekme” telaşı… 126 milyar dolar

Önce Silikon Vadisi Bankası ardından iki bankanın daha batması ABD ve dünya çapında krize …