The Economist Kehanetleri: Bu Altcoin Kapağa Girdi!

The Economist dergisi, ekonomi, finans ve yatırım alanlarıyla ilgilenenler için bir nevi “el kitabı” niteliğindedir. Okurlar özellikle gelecek yılın yıllık tahminini bekliyor. Dergi 2017’den beri ileriye dönük “kehanetlerin” yer aldığı bu tür bir sayı yayınlıyor. Her yıl derginin kapağı, ne olacağına dair bir tür genel tahmin görevi gören yeni bir konseptle çiziliyor. Bu, önümüzdeki yıl için de geçerli. Derginin son kapağında, lider altcoin projesi Ethereum’a işaret edildiği yönünde spekülasyonlar var. İşte detaylar…

The Economist’in kapağında lider altcoin mi var?

The Economist, en son kapağında Bitcoin ve altcoin dünyasında spekülasyonlara neden oldu. Aşağıda paylaştığımız kapakta yazılarla bezenmiş bir çerçeve içerisinde çam ağacı ve çeiştli semboller yer alıyor. Çam ağacının tam ortasındaki sembol ise piyasa değeriyle en büyük ikinci kripto para birimi olan Ethereum’u andırıyor. Ancak sembolün ETH’yi yalnızca andırdığını belirtmekte fayda var. Yine de bu benzerlik, kripto para topluluğunu az da olsa heyecanlandırdı.

The Economist ve kripto parayla alakalı kapakları

The Economist, geçtiğimiz yıllar boyunca çoğu kripto para biriminin yer aldığı birkaç kapak yayınladı. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi en son, 10 Ekim’deki bir kapak dikkat çekti. Twitter kullanıcısı @HKBelvedere geçtiğimiz aylarda haftalık İngiliz gazetesinden bir kapağı “ürkütücü bir kapak daha” diyerek paylaştı. Kapak, uyarı göstergeleri kırmızı veya kırmızıya yakın olarak okunduğundan, önü ve ortasında bir manivela bulunan karikatür tarzı bir kontrol panelini tasvir ediyor. Kolun altında “Rejim değişikliği” metni bulunmakta.

Bitcoin’e bir selam da dahil olmak üzere birden fazla “sürpriz yumurtanın” eklenmesi, Twitter’ın tasvir edilen gizli mesajlar hakkında spekülasyon yapmasına neden oldu. Economist’in arşivlerine bakıldığında bu kapak pek özel görünmüyor. Bununla birlikte, Doğu Avrupa’da artan gerilimler, doların gücü ve düz bir kripto para piyasası da dahil olmak üzere mevcut makro manzara göz önüne alındığında, birçok kişi kapağa yönelik spekülasyon yaptı.

@HKBelvedere, her iki tarafta yen, dolar, Bitcoin ve euro işaretleriyle çevrili bir pound sembolünü gösteren kırmızı kadranın “ilginç” olduğu yorumunu yaptı. Ancak bununla ilgili daha fazla yorum yapılmadı. En bariz ilgi noktası, Bitcoin’in dört ana fiat para birimi ile aynı seviyede tasvir edilmesidir.  Ekonomist 1843’te kuruldu ve oldukça etkili bir yayın olarak kabul ediliyor. Yıllar geçtikçe, kapaklarından bazıları gelecekteki olayları doğru bir şekilde tahmin etti ve bazılarının “içeriden” bir bağlantı olduğuna inanmasına neden oldu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir