Ana Sayfa Ekonomi Haberleri Trend Analizi: DOGE, SHIB ve Meme Coinler Öldü mü?

Trend Analizi: DOGE, SHIB ve Meme Coinler Öldü mü?

9 dak. okuma süresi
0
0
0

Düşüş ve yükseliş haber akışı yokken Dogecoin (DOGE) ve Shiba Inu (SHIB), Ocak ayında meydana gelen daha geniş kripto piyasası rallisine ayak uydurmak için mücadele etti. DOGE’nin ve SHIB’in rallilerinin durması meme-coin trendinin öldüğü anlamına mı geliyor? Kripto uzmanı Nivesh Rustgi, bu soruya cevap arıyor.

İlgi azalırken, Dogecoin için Google arama hacmi düştü

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzer meme-coin fenomeni, geçen ayki kripto piyasası rallisinde etkili olamadı. Çünkü bu kategorideki en iyi kripto para birimlerinin kazancı Bitcoin’i zar zor geride bıraktı. BTC’nin aylık kazancı %44,5 olurken, meme tabanlı ilk iki kripto para olan DOGE ve SHIB sırasıyla %27 ve %40,7 artış kaydetti.

Toplam piyasa değerine göre en büyük meme coinleri / Kaynak: CoinMarketCap

En önde gelen destekçisi Elon Musk’ın en sevdiği kripto para birimini sosyal medya platformuyla entegre etmek yerine bağımsız bir Twitter Coin geliştirdiği bildirildiği için Dogecoin popülaritesini kaybediyor. 2022’nin büyük bir bölümünde DOGE, Elon Musk’ın Twitter’ı satın aldığı zaman dışında kötü performans gösterdi. Satın alma, Dogecoin topluluğunda kripto para birimi kullanımının artmasıyla ilgili umutları artırdı.

Bununla birlikte, Twitter’dan Dogecoin kullanımına dair herhangi bir somut duyuru veya rapor olmadan, Ekim ayındaki %100 fiyat artışı sonraki iki ayda tersine döndü. Token için Google arama hacmi de 2022’nin ilk çeyreğinden bu yana azaldı.

‘Dogecoin’ ve ‘Shiba Inu’ için Google trend puanı / Kaynak: Google Trends

Geçen yıl DOGE fiyatını etkileyen bir diğer faktör de Dogechain’in lansmanıydı. Gaz ödeme token olarak DOGE kullanan EVM uyumlu bir Blockchain. Ancak Dogechain, kullanıcıların ilgisini çekmeyi başaramadı ve esas olarak ‘shitcoin’ ticareti için bir yer haline geldi. Şu anda DOGE’nin %1’den azı Dogechain üzerinde köprülenmiş durumda.

Dogecoin’in (DOGE) bir katalizöre ihtiyacı var

Son olarak, Dogecoin için on-chain veriler, fiyatın aşırı olduğunu gösteriyor. Ağ Değerinin İşlem Değerine (NVT) oranı metriği, kripto para piyasaları için eşdeğer bir fiyat-kazanç oranıdır. Metrik, tokenin piyasa değerinin işlem hacmine oranını ölçer. Piyasa değerine göre daha yüksek işlem hacmi, düşük NVT verilerine karşılık gelir.

Coinmetrics’in Dogecoin’in tarihi NVT grafiği, tokenin aşırı değerli olduğunu gösteriyor. Son sekiz yıldır NVT oranı, boğa piyasaları sırasında birkaç aykırı değerle birlikte 10 ile 100 arasında dalgalandı. Dogecoin’in NVT metriği, 2021’in ortasından bu yana uzun vadeli aralığının altına dokunmadı. Bu da onu daha fazla aşağı yönlü riske maruz bırakıyor.

Dogecoin için NVT oranı / Kaynak: Coinmetrics

İnternetin ilk ve en sevilen meme-coin’i, kısa vadede olumlu bir gidişatı canlandırmak için Elon Musk’tan bir tweet gibi bir katalizör veya tokenin temellerinde ciddi bir değişiklik gerektirecek gibi görünüyor.

DOGE günlük fiyat grafiği / Kaynak: TradingView

Dogecoin, geçen Haziran ayından bu yana 0,05 dolar ile 0,14 dolar arasında işlem görüyor. Aralıktan bir kopuş, kopuş yönünde devam eden ivmeyi getirebilir.

Shiba Inu’nun marka oluşturma stratejisi yeterli olmayabilir

Dogecoin gibi, zayıflayan meme-coin anlatısı da Shiba Inu’nun satın alma gücünü etkiledi. En büyük ikinci meme-coin, Bugatti Group ve İngiliz tasarımcı John Richmond gibi giyim markalarıyla ortaklıklar kurarak Shiba Inu’nun marka değerini artırmak için çalışıyor.

Borsalarda token bakiyesi / Kaynak: Nansen

Haftalık bir zaman diliminde, token 0,00000825 dolar ile 0,00001794 dolar arasında işlem görüyor. Bu aralıktan bir kopuş, muhtemelen kırılma yönünde güçlü bir hareket getirecek. Aralığın orta noktası olan 0,00001200 dolar da alıcılar için bir direnç görevi görüyor.

SHIB günlük fiyat grafiği / Kaynak: TradingView

En iyi meme tokenleri ivme kaybederken, Floki Inu ve Solana’nın BONK tokeni, Floki Inu ile SOL fiyat artışı ve tokenomik iyileştirme sayesinde Ocak ayında etkileyici artışlar yaşadı. Floki topluluğu, 29 Ocak’ta fiyatını neredeyse ikiye katlayan 100 milyon dolar değerindeki FLOKI tokenini yakmak için oy kullandı.

Genel olarak, 2021’deki meme-coin fenomeninin gücünü önemli ölçüde kaybettiği görülüyor. Memecoin’ler piyasanın geri kalanıyla birlikte hareket ederken, performansları ortalamaydı. Ekip veya topluluk tarafından projelerde yapılan iyileştirmeler, bu tokenleri tekrar yukarı itmek için gerekli hale geldi.

Daha Fazla Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunu da Okuyabilirsiniz

ABD’de “para çekme” telaşı… 126 milyar dolar

Önce Silikon Vadisi Bankası ardından iki bankanın daha batması ABD ve dünya çapında krize …