Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski ABD’ye gitti

Rusya’nın saldırılarının ardından ilk kez yurtdışı ziyareti gerçekleştiren Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’i taşıyan uçak ABD’nin başkenti Washington DC’de bulunan Joint Base Andrews Askeri Havaalanı’na indi. Zelenski, Beyaz Saray’da ABD Başkanı Joe Biden ile görüşecek. 

Rusya’nın Ukrayna’daki işgalinin 300. gününde ilk yurt dışı ziyaretini ABD’ye yapan Zelenski’nin uçağı Washington saatiyle 12.30 sularında başkente yakın bir hava üssüne iniş yaptı.

Ukrayna lideri, ABD’ye Rusya’ya karşı savaştaki yardımlarından dolayı teşekkür etmek için Washington’da olduğunu ve ayrıca Ukrayna’nın savunma yeteneklerini güçlendirmek için görüşmelerde bulunacağını söyledi. Zelenski, “Gelecek yıl, Ukrayna bayrağını ve özgürlüğü tüm topraklarımıza, tüm halkımıza geri vermeliyiz” dedi.

Zelenskiy, Beyaz Saray’da ABD Başkanı Joe Biden ile ikili görüşme gerçekleştirecek. İki lider, görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenleyecek. Daha sonra Zelenski, Kongre’nin ortak bir oturumunda Kongre üyelerine hitap edecek.  

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir