Ana Sayfa Dünyadan Haberler Ukrayna: Rus ordusu son 24 saatte 3 hava, 3 roket saldırısı düzenledi

Ukrayna: Rus ordusu son 24 saatte 3 hava, 3 roket saldırısı düzenledi

4 dak. okuma süresi
0
0
2
ukrayna rus ordusu son 24 saatte 3 hava 3 roket saldirisi duzenledi qSZZRKW5

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Rus ordusunun son 24 saatte Ukrayna’ya 3 hava, 3 roket saldırısı düzenlediğini bildirdi.

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, son 24 saatte savaşla ilgili yaşanan gelişmeler paylaşıldı. Rus ordusunun Ukrayna’ya saldırılarına devam ettiği belirtilen açıklamada, “Rus güçleri, son 24 saatte 3 hava ve 3 roket saldırısı düzenledi. Ayrıca çoklu fırlatma roket sistemiyle 20’den fazla saldırı gerçekleştirildi. Harkiv, Donetsk ve Herson bölgelerinde sivil altyapı hasar gördü” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, Rus güçlerinin Liman ve Bahmut yönlerinde “büyük” kayıplar verdiği, Avdiyivka ve Novopavlovsk yönlerinde de “başarısız” operasyonlar yürüttüğü ileri sürüldü.

Rus askerlerin Kupyansk ve Zaporijye yönlerinde daha önce ele geçirilen hatları savunduğuna işaret edilen açıklamada, “İşgalciler, Herson bölgesinde Ukrayna birliklerinin mevzilerini ve sivil tesisleri, Luhansk ve Donetsk bölgelerinde bazı yerleşim birimlerini bombalamaya devam etti” denildi.

Ukrayna Hava Kuvvetlerinin gün içinde Rus ordusuna ait teçhizat ve silahların yoğunlaştığı bölgelere 9 saldırı, uçaksavar füze sistemlerinin pozisyonlarına 2 saldırı düzenlediği bilgisi paylaşılan açıklamada, “Ukrayna füze ve topçu birlikleri de Rus güçlerinin yoğunlaştığı 9 bölgeyi ve 1 mühimmat aracını vurdu” ifadesine yer verildi.

“Rusya, Donetsk bölgesindeki Blagodatnoye yerleşim birimini ele geçirdi”

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov da Ukrayna’nın Donetsk bölgesindeki Blagodatnoye yerleşim biriminin Rus birliklerince kontrol altına alındığını bildirdi.

Ukrayna ordusunun kayıplar verdiğini söyleyen Konaşenkov, “Bugüne kadar Ukrayna’ya ait 381 uçak, 206 helikopter, 2 bin 987 insansız hava aracı, 402 hava savunma füze sistemi, 7 bin 691 tank ve zırhlı araç, 997 çok namlulu roketatar, 3 bin 970 obüs ve havan topu, 8 bin 229 özel askeri araç yok edildi” ifadelerini kullandı. (AA) 

Daha Fazla Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunu da Okuyabilirsiniz

Vucic: Sırbistan bekası için her şeyi yapacak

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, ülkesinin bekası için her şeyi yapacaklarını söy…