Ana Sayfa Ekonomi Haberleri Uzay’a ilk Türk ne zaman fırlatılacak?

Uzay’a ilk Türk ne zaman fırlatılacak?

3 dak. okuma süresi
0
0
2
uzaya ilk turk ne zaman firlatilacak CQbutHeQ

Biri asil biri yedek iki adayın isimlerinin şubat ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanacağını belirten Yıldırım, “Hem Türkiye Uzay Ajansı’ndan bir ekip hem de bu işi beraber götürdüğümüz Amerikalı bir firmanın gönderdiği başastronot ve uzmanlarıyla beraber çalışıldı, jüriler oluşturuldu, çok farklı testler yapıldı.

Sabah’tan Dilan Kaya’nın haberine göre tıbbi, psikolojik, bilimsel çok uzun bir süreçti sonunda da 2 kişi seçildi. Seçilenlerin meslekleriyle ilgili bilgi veremem ama son 10 kişi içinde askeri pilotlar, akademisyenler, mühendisler hatta hekim dahi vardı.

Biz Bakanımıza arz ettik, Bakanımız da Cumhurbaşkanımıza arz etti. Cumhurbaşkanımız da uygun gördüğü için artık isimler belli ve Cumhurbaşkanımız isimleri şubat ayında açıklayacak.

Şu anda belirlenen iki kişi eğitime gitmek üzere hazırlık yapıyor. Şubat sonu gibi Amerika’ya göndereceğiz. Amerika’da 5-6 ay süren bir eğitim alacaklar.

Fırlatma da Ekim ayında planlanıyor” dedi.

Bu görevin bir bilim misyonu olduğunu vurgulayan Yıldırım, “Maksadımız sadece bir insanın uzaya gidip gelmesi değil.

Orada bilim camiamızın bugüne kadar yer çekimsiz ortamda yapmaya hiç fırsat bulamadığı deneylerin yapılması esas misyonumuz” diye konuştu.

Daha Fazla Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunu da Okuyabilirsiniz

Getir’den hack’lenme iddialarına cevap

Türkiye’nin en büyük girişimlerinden Getir ve bünyesindeki BiTaksi’nin gün içerisinde hack…