Vitalik Buterin, Altcoin’lerdeki 3 Büyük Fırsatı Açıkladı!

Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin, kriptoda henüz gerçekleştirilmemiş üç “devasa” fırsatı paylaştı. Bu alanlarda özellikle belirli altcoin’ler dikkat çekti. İşte detaylar…

Vitalik Buterin, devrim niteliğinde bir cüzdan beklentisinde

Vitalik Buterin, en son katılım sağladığı bir programda kriptoda sıradaki üç büyük fırsatı açıkladı. Buterin’e göre bunlar  “toplu cüzdan benimseme, enflasyona dayanıklı stablecoin’ler ve Ethereum destekli web sitesi girişleri”. Bankless’ın ortak sahibi David Hoffman ile yaptığı bir röportajda Buterin, Hoffman’ın merkezi olmayan uygulamalar için “benimseme dalgasının” artık sona erdiğine dair yorumlarını cevapladı. Hoffman’ın geliştiricilerin alana gelmesi için “daha az fırsat” olduğu yönündeki endişesine yanıt vererek 2023’te kripto endüstrisine ilişkin öngörüsünü paylaştı.

Buterin, Hoffman’ın kaçındığı “belirsizlik dönemine” omuz silkti ve ilk olarak, kripto paranın sıradan insanlar için kullanımını kolaylaştırmak ve milyarlarca kullanıcıyı bünyesine katabilmesini sağlamak için cüzdan altyapısında daha fazla geliştirme yapılması gerektiğini öne sürdü. Ethereum kurucu ortağı, “Bir milyar insanın kullanacağı bir cüzdan yapabilirseniz – bu büyük bir fırsat” dedi.

Enflasyona dayanıklı bir stablecoin’e olan ihtiyacı vurguladı

İkinci olarak Buterin, hem zincirde hem de daha geniş makroekonomide her türlü koşula dayanabilen hiperenflasyona dayanıklı ve küresel olarak erişilebilir bir stablecoin yaratılmasının sektör için devrim niteliğinde olacağını söyledi. Buterin, aşağıdaki ifadeleri kullandı:

Hiperenflasyon da dahil olmak üzere her şeye gerçekten dayanabilecek bir stablecoin yapabilirseniz […] bu aynı zamanda bu durumdan geçen herkes için bir cankurtaran halatı gibi hissedecek bir şey yaratabilirseniz bu büyük bir fırsattır.

Ancak Buterin, bunun nasıl başarılabileceğine dair herhangi bir teknik öneri sunmadı. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere en büyük stablecoin’ler arasında Tether (USDT), USD Coin (USDC), Binance USD (BUSD), True USD (TUSD), USDD yer alıyor.

Vitalik Buterin, Ethereum tabanlı internet için umutlu

Son olarak Buterin, Ethereum’un oturum açma yetkilerini Facebook, Google, Twitter ve diğer merkezi tekellerden almasına katkıda bulunan herhangi bir teknik gelişmenin, nihayetinde Ethereum’un internet tabanlı uygulamalarda daha fazla pazar hakimiyeti elde etmesini sağlayacağını söyledi. Buterin, aşağıdaki ifadeleri kullandı:

Çalışmak için Ethereum ile oturum açabilirseniz ve internetin ‘oturum açma efendileri’ olarak Facebook, Google ve Twitter’ı devirebilirseniz, bu başlı başına büyük bir fırsat olur, değil mi?

Piyasadaki fırsatlar artık daha az belirgin

Ancak Buterin, artan rekabet ve pazarın olgunlaşması nedeniyle pazar boşluklarını doldurma fırsatının daha az belirgin hale geldiğini belirtti. Ethereum’un kurucu ortağı, son birkaç haftayı, endüstri için önümüzdeki yıllara ilişkin iyimserliği de dahil olmak üzere kripto alanı için öğrendiklerini ve tavsiyelerini paylaşarak geçirmiş duruyor. Buterin, 5 Aralık’ta blockchain tabanlı kimliğin, merkezi olmayan otonom organizasyonların (DAO’lar) ve hibrit uygulamaların da kendisini Ethereum’un ve merkezi olmayan teknolojilerin geleceği konusunda heyecanlandırdığını belirtti.

Şu anda, kimlik açısından en popüler altcoin Litentry (LIT) gibi duruyor. Ardından CVC, SYS, KILT, KEY gibi kripto paralar geliyor. DAO alanında ise Lido DAO, Curve DAO, Maker DAO, BitDAO gibi projeler öne çıkmakta.

Birkaç gün önce, 3 Aralık’ta, Ethereum kurucu ortağı, traderların fiyattan çok teknik gelişmelere odaklanarak uzun vadeli bir bakış açısı edinmelerinin önemini yineledi. FTX’in çöküşünün ardından Buterin, 21 Kasım’da traderlara ve yatırımcılara bir protokol üzerinde insan etkisinin düzeyini değerlendirmelerini ve açık ve şeffaf koda insanlardan daha fazla güvenmelerini tavsiye etti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir