Ana Sayfa Dünyadan Haberler Yahudiler bu sefer kiliseye saldırdı: ‘Hristiyanlara ölüm!’

Yahudiler bu sefer kiliseye saldırdı: ‘Hristiyanlara ölüm!’

4 dak. okuma süresi
0
0
1

İsrail’deki Hristiyan toplumu temsil eden Kudüs Kutsal Şehir Muhafızlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, son dönemde Hristiyan topluma karşı işlenen suçlardaki artışın endişeyle takip edildiği belirtildi ve İsrail makamlarına dini azınlıkların korunması çağırısı yapıldı.

“HRİSTİYANLARA ÖLÜM” YAZISI

Yahudilerin, birkaç hafta içinde Kudüs’te turistlere, kiliselere, Hristiyan mahalle ve mezarlara yönelik saldırıları artırdığı belirtilen açıklamada, Ermeni mahallesindeki bir manastırın duvarına “Hristiyanlara ölüm” gibi ırkçı ifadelerin yazıldığı hatırlatıldı.

Açıklamada, “İsrail’deki Hristiyan topluma yönelik birbirini takip eden ve giderek artan ciddi nefret ve şiddet eylemlerini endişeyle takip ediyor ve şiddetle kınıyoruz. Ayrımcılığın ve şiddetin kamuoyu nezdinde ve İsrail’in mevcut siyasi ortamında meşrulaştırılması, Hristiyan topluma karşı nefret ve şiddet eylemlerine dönüştürülmesi bir tesadüf değildir.” denildi.

Açıklamada, Hristiyanlara yönelik nefret suçları ve vandalizme vurgu yapılarak, “İsrail hükümeti ve kolluk kuvvetlerinin tüm toplulukların güvenliğini sağlamak, dini azınlıkların korunmasını garanti altına almak ve dini fanatizmi ortadan kaldırmak için kararlı davranmasını bekliyor ve talep ediyoruz.” ifadesi kullanıldı.

NE OLMUŞTU?

Sabah saatlerinde fanatik bir Yahudi, İşgal altındaki Doğu Kudüs’ün Eski Şehir bölgesinde Hristiyanlık için kutsal Çile Yolu’nun (Via Dolorosa) ikinci durağı, Hazreti İsa’nın cezalandırıldığına inanılan Yargılama Kilisesi’ne saldırmıştı.

Kiliseye çantasında soktuğu çekiçle Hazreti İsa heykeline zarar veren bir Yahudi, kilise görevlileri tarafından etkisiz hale getirilmişti.

Saldırganı durduran güvenlik görevlisi Macid Rişık, bu kişiyi daha önce gördüğünü, onun bir Yahudi olduğunu söylemiş, İsrail polisi de saldırganı “ABD’li turist” olarak tanımlamıştı.

Daha Fazla Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunu da Okuyabilirsiniz

Erkeklerin yüzde 86’sı babalık izni kullanmaya korkuyor

Erkeklerin yüzde 86'sı babalık izni kullanmaya korkuyor …