Yılbaşı kutlamak, ağaç süslemek günah mı, haram mı? (Diyanet)

Yılbaşı kutlamaları tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de pek çok mekanda, cadde ve sokaklarda kutlanıyor. Havai fişek gösterileri, ışık gösterileri altında yeni yıla girilirken vatandaşlar ise bu durumun caiz olup olmadığı sorularına yanıt arıyor. 2023 yılına sayılı günler kala aielesi ile evde plan yapmak isteyenler Yılbaşı kutlamak caiz mi, yoksa haram mı? Ağaç süslemek günah mı? sorularına yanıt arıyor.

Yılbaşı kutlamak haram mı?

Pek çok İslam alimi yılbaşı kutlama konusunda aynı görüşü belirtiyor. Dinimizde yılbaşı kutlamanın yeri olmadığı belirtilirken kutlamaların da caiz olmadığı ifade ediliyor. Diyanet ise Yılbaşına sayılı günler kala Cuma hutbesinde Yılbaşı kurlamalarına ilişkin özel bir alan ayırdı. Hutbede “Ahlaki değerlerin, örf ve adetlerin bozulmaya başladığı, kültürel yabancılaşmanın hızla arttığı bir dönemde yaşıyoruz. Bu kültürel yozlaşmalardan birisi de yılbaşı kutlamalarıdır. Oysaki yılbaşı adı altında yapılan eğlencelerin, bu eğlencelerde yer alan sembolik figürlerin, çam ağaçlarının kesilmesinin tarihimizle, kültürümüzle hiçbir alakası yoktur. Yüce dinimiz İslam, bütün kötülüklerin anası olan alkolü, ocakları söndüren, cinayetlerin işlenmesine sebep olan kumarı haram kılmıştır. Kumarın farklı bir çeşidi olan piyango, toto, loto ve bütün şans oyunları da dinimizce haramdır, günahtır” denildi.

Yılbaşında ağaç süslemek günah mı?

Hristiyan kültürleri arasında yer alan Yılbaşı kutlamalarının dinimizde bir yeri aolmadığı ifade ediliyor. Diyanet Cuma hutbesinde konuya ilişkin şunları belirtiyor: “Toplumlar değerleriyle bilinir, onlarla anılırlar. Değerleriyle yaşar, onlarla ayakta dururlar. Peygamber Efendimiz (s.a.s) bu hususta ümmetini şöyle uyarmaktadır: ‘Kim bir kavme benzerse o da onlardandır.’ Öyleyse, bizi biz yapan, bizi ayakta tutan ve en güçlü sığınağımız olan değerlerimize sımsıkı sarılalım. İnancımız, tarihimiz ve kültürümüzle bağdaşmayan batıl örf, adet ve gelenekleri hayatımıza yansıtmayalım. İnancımızın ve karakterimizin şekillendiği ailemizi, göz aydınlığı çocuklarımızı, milletimizin umudu gençlerimizi milli ve manevi değerlerimizle buluşturalım. Yabancı kültürlerin esiri olmamaları için hep birlikte gayret gösterelim. Unutmayalım ki hiçbir millet bir başka toplumun değerleriyle yükselemez. Kültürüne yabancılaşan bir toplum, medeniyet inşa edemez. Tarihini bilmeyenler geleceklerini sağlam bir zemine oturtamaz.”

Yılbaşında pasta kesmek günah mı?

Din İşleri Yüksek Kurulu Uzmanı Fatih Mehmet Aydın Diyanet TV’de yayınlanan ‘Diyanet’e Soralım’ programında yılbaşında pasta kesmenin caiz olup olmadığına dair soruya yanıt verdi. Aydın “İslam’ın yasakladığı bir şeye destek olmak, alet olmak caiz olmaz. Hristiyanlar kendi bayramlarını kutlayabilir. Onlardan nereden tedarik ederse etsinler ama bir müslüman onların Noellerine yardımcı olacak şekilde hareket etmemeli ve rızkını başka yerlerden aramalı. Yoksa pasta yapmakta bir sakınca olmaz. Ama bunu Noel için ve Noel’in figürleriyle, ifadeleriyle yapmak İslam’a yakışır, yaraşır birşey değildir.” dedi.

Yılbaşı nedir?

Yılbaşı, Miladi takvim kullanan ülkelerde 31 Aralık’ı 1 Ocak’a bağlayan geceye denmektedir. Yılbaşı, Jülyen takvimine göre Hristiyanlık öncesi Roma’da, Ocak ayının da adının verildiği geçit ve başlangıç tanrısı Janus’a adanmıştı. Hristiyan aleminin Miladi takviminde bir tarih olarak, halen Anglikan ve Lutheran Kilisesi’nde İsa’nın Adlandırma ve Sünnet Bayramı olarak ayinlerle kutlanır.

Günümüzde, çoğu ülke fiili olarak Miladi takvimini kullandığı için, Yılbaşı, dünyanın en ünlü resmî tatilleri arasındadır, genellikle yeni yıla girildiği andan itibaren gece yarısı havai fişeklerle kutlanır. Diğer küresel Yılbaşı gelenekleri arasında yeni yıl kararları almak ve kişinin arkadaşlarını ve ailesini araması yer alır. .

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir