Yılbaşında televizyon izlemek günah mı, caiz mi? (Eğlence programı)

Yılbaşında televizyon izlemek günah mı, caiz mi? Dünya 2022’ye veda edip 2023’ü karşılıyor. Ülkemizde de pek çok kişi çeşitli etkinliklere katılarak yılbaşını kutluyor. Milyonlarca kişi de yılbaşını ailesi ve sevdikleriyle birlikte evde eğlence programı izleyerek geçirecek. Yılbaşında ekranlarda çeşitli eğlence programları yayınlanıyor. Bu programları izlemek isteyenler ise yılbaşında tv izlemek haram mı? sorusuna yanıt arıyor.

İslam alimleri yılbaşı kutlamalarının Hrsitiyan köeknli olduğuna vurgu yapıyor. Hrsitiyan örf ve adetlerini uygulamanın İslam dinine uygun olmadığı görüşü hakim. Yılbaşı kutlamalarına katılmayanlar ailesi ve sevdikleriyle evlerinde bir araya gelecek. Yılbaşı gecesi televizyon açmak isteyenler ise Yılbaşında televizyon izlemek günah mı? Yılbaşında eğlence programı izlemek haram mı? sorularına yanıt arıyor. ‘Cübbeli Ahmet Hoca’ olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü’den konuya ilişkin açıklama yapıldı.

Yılbaşında televizyon (eğlence programı) izlemek günah mı, caiz mi?

Ahmet Mahmut Ünlü yılbaşını televizyon karşısında geçirmek isteyenleri uyardı. Cübbeli Ahmet yılbaşında eğlence programlarını izlemenin yılbaşı kutlamaktan daha günah olduğunu belirtti. Cübbeli Ahmet konuşmasında şunları söyledi: “Herkes kendine göre bir plan içinde. En azından televizyonlardaki özel programları seyredecekler. Bu ucuza geliyor ama günah bakımından hepsinden daha fazla. Çünkü bir adam bara gitse pavyona gidemez, pavyona gitse sinemaya gidemeyecek, sinemaya gitse tiyatroya gidemeyecek. Parası yetmeyecek, vakti yetmeyecek ama televizyonun kumandası elinde o kanalda dansöz var, o kanalda dinsiz var. Bununda elinde kumanda oradan oraya atla, cehennemin tabakaları arasında zıplar gibi oraya buraya zıplayabiliyor. O zaman ben sadece bir televizyon seyrediyorum diyen adam bu işi hafife almaması gerekiyor.”

Yılbaşında Televizyon izlemek haram mı?

Yılbaşında İslam dinine uygun programlar ve kanalların izlenmesinde hiçbir sakınca olmadığı beliritliyor. İslam dinine uygun olmayan eğlence programları hem yılbaşında hem de diğer günlerde caiz değildir. İslama uygun şekilde izlenen televizyonun hiçbir sakıncası olmayacağı da belirtiliyor. Vatandaşlar televizyonlarda izledikleri programlara dikkat etmelerinde büyük fayda var.

Yılbaşı nedir?

Yılbaşı, Miladi takvim kullanan ülkelerde 31 Aralık’ı 1 Ocak’a bağlayan geceye denmektedir. Yılbaşı, Jülyen takvimine göre Hristiyanlık öncesi Roma’da, Ocak ayının da adının verildiği geçit ve başlangıç tanrısı Janus’a adanmıştı. Hristiyan aleminin Miladi takviminde bir tarih olarak, hâlen Anglikan ve Lutheran kiliselerinde İsa’nın Adlandırma ve Sünnet Bayramı olarak törenlerle kutlanır.

Günümüzde, çoğu ülke fiili olarak Miladi takvimini kullandığı için, Yılbaşı, dünyanın en ünlü resmî tatilleri arasındadır, genellikle yeni yıla girildiği andan itibaren gece yarısı havai fişeklerle kutlanır. Diğer küresel Yılbaşı gelenekleri arasında yeni yıl kararları almak ve kişinin arkadaşlarını ve ailesini araması yer alır. .

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir