YSK Başkanı Muharrem Akkaya için “görevden çekilme” başvurusu

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkındaki kararının ardından yaptığı açıklama nedeniyle Muharrem Akkaya için Yargıtay’a “görevden çekilmeye davet” başvurusu yapıldı. Avukatların verdiği dilekçede “Seçim takviminin yaklaştığı bir dönemde, YSK tarafından karara bağlanacak konularda YSK başkanının görüş açıklamasının hiçbir hukuksal dayanağı olamaz” denildi.

Akkaya, karar sonrası İmamoğlu için “Seçime girer ama kazansa bile mazbatası verilmez” dedi. Tepkiler üzerine Akkaya, bir adaya yönelik değil genel bir değerlendirme yaptığını söylerken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeniden adaylığına ilişkin de bir “kanaati olduğunu” kaydetti.

Cumhuriyet’te yer alan habere göre, avukatlar İsmail Sami Çakmak ve Ömer Faruk Eminağaoğlu, Akkaya hakkında “görevden çekilmeye davet disiplin cezasının uygulanması” için Yargıtay’a başvurdu. Akkaya’nın İmamoğlu’na verilen cezanın ardından yaptığı açıklamaya değinilen dilekçede, “Beyanı, her durumda tarafsızlığını ortadan kaldıran bir beyandır” denildi.


TIKLAYIN – İmamoğlu’nun “YSK’ya hakaret” davası: 2 yıl 7 ay 15 gün hapis cezası verildi; siyasi yasak süreci başladı!

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir