Zelenski, ABD’de Biden’la biraraya geldi

Washington’a gelen Zelenski, Başkan Joe Biden’la Beyaz Saray’da biraraya geldi. Zelenski bu akşam da Kongre’ye hitaben bir konuşma yapacak.

Zelenski, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, ziyaretin amacının Ukrayna’nın “dayanıklılığını ve savunma kabiliyetlerini güçlendirmek” ve Başkan Biden’la ABD ile ülkesi arasındaki işbirliğini ele almak olduğunu kaydetti.

Ziyaret, hem Rusya hem de Ukrayna tarafında on binlerce kişinin ölümüne, yaralamasına ve Ukraynalı sivillerin hayatlarının alt üst olmasına yol açan savaşın onuncu ayında gerçekleşiyor. Ziyaret aynı zamanda ABD Kongresi’nin Ukrayna’ya 45 milyar dolarlık acil yardım programını içeren harcama paketini oylamaya ve ABD Savunma Bakanlığı’nın Ukrayna’ya Patriot hava savunma sistemi göndermeye hazırlandığı döneme denk geliyor.

Polonya’nın özel televizyonlarından TVN24, Zelenski’nin Washington’a gitmek üzere bugün erken saatlerde Polonya’ya geldiğini bildirdi. TVN24, Zelenski’nin tren istasyonuna varışını ve kendisine eşlik eden konvoyu gösteren bir video yayınladı.

Televizyon kanalı, bazı kısımları güvenlik nedeniyle flulaştırılan videonun bu sabah Polonya’nın sınır kasabası Przemisl’de çekildiğini bildirdi. Przemisl, savaştan kaçan çok sayıda Ukraynalı’nın Polonya’daki ilk durağı olmuştu. .

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir