Kore Dizileri

Kore Dizileri
Kore Dizileri

Kore Dizileri; Tüm dünya vatandaşları olarak olağanüstü günler geçiriyoruz. Sanırım 2-3 ay önce bu olacakları söyleyen biri olsaydı, bunların hiçbirinin gerçekleşeceğine ihtimal vermezdik. Tüm dünyayı aynı anda etkisi altına alan corona virüsüne her gün pek çok kurban veriyoruz. Pek çoğumuz eve kapanmak zorunda kaldık, karamsarlık etrafımızı her an biraz daha sıkı sarıyor. Kore dizileri de bu zamanlarda ekranlarda.

İşte tam da bugünlerde, kendimizi biraz daha iyi hissetmemize vesile olacak her şeye ihtiyaç duyuyoruz… Bizi güldürecek, içimizi ısıtacak, geleceğe umutla bakmamızı sağlayacak sürükleyici diziler, içinde bulunduğumuz kasvetli halden biraz uzaklaşmamıza yardımcı olabilir. İşte bu liste de bu sebeple hazırlandı, iyi seyirler!

Age Of Youth (Hello My Twenties!)

Kore Dizileri
Kore Dizileri : Age Of Youth (Hello My Twenties!)

Hepsi farklı kişiliğe, geçmişe ve kişisel sorunlara sahip yirmili yaşlarda beş genç kadın, Fransızcada “güzel bir zaman” anlamına gelen “Belle Epoque” adlı bir evde beraber yaşamaya başlarlar. Zamanla evde kendilerinden başka bir varlığın daha -bir hayalet- onlarla beraber yaşadığına inanmaya başlarlar ama hepsinin bu “hayaleti” algılama şekli birbirinden çok farklıdır.

Genç kadınlar birbirlerini tanıyıp yakınlaştıkça birbirlerinin hayatlarına ve sorunlarına daha fazla dahil olmaya başlarlar. Age of Youth dizisi bu beş kızın ailelerine, arkadaşlıklarına, ilişkilerine dair sorunları kadar borçlar, yarı zamanlı işler, alkol sorunları, umutlar ve hayaller gibi 20’li yaşlara dair ne varsa bünyesinde barındırıyor.

Çok içten ve bizden bir dizi… Özdeşleşebileceğiniz karakterler ve ilişki kurabileceğiniz olaylar barındırıyor, bazen çok duygulandırıyor, bazen de kahkaha attırıyor. İlk sezonu 12 bölüm olan jTBC kanalı dizisinin bir oyuncu değişikliğiyle çekilen 2. sezonu da 14 bölümden oluşuyor. Kadroda yer alan isimler Han Ye Ri (The Nokdu Flower), Park Eun Bin (The Ghost Detective), Ryu Hwa Young (The Beauty Inside), Han Seung Yeon (Last Minute Romance, Twelve Nights) ve Park Hye Soo (Introverted Boss).

 

Hospital Playlist

Kore Dizileri
Kore Dizileri : Hospital Playlist

Henüz tıp fakültesindeyken başlayan arkadaşlıklarını meslektaş olarak aynı hastanede devam ettiren, hepsi birbirinden farklı karakterdeki beş doktorun ilk bakışta sıradan ama aslında çok özel hayatlarına odaklanıyor bu dizi. Tabii her hastane dizisinde olduğu gibi, hastaneye gelen hastaların ve hastanede çalışan diğer personelin yaşamlarından da kısa kesitler sunuyor.

Kore dizilerinin tanıdık isimleri Jo Jung Suk (Oh My Ghostess, Jealousy Incarnate), Yoo Yeon Seok (Mr. Sunshine), Jung Kyung Ho (Life on Mars, Prison Playbook), Kim Dae Myung (The Sound of Your Heart) ve Jeon Mi Do (Mother) ana hikâyedeki beş doktoru canlandırıyor. Bu beş doktorun yakın arkadaş olmalarının yanı sıra bir de müzik grupları olduğunu ekleyelim.

Hospital Playlist’in 12 bölümlük ilk sezonu şu anda tvN kanalında yayınlanmaya devam ediyor, final yapmasının ardından diziyi Netflix platformunda da izleyebileceğiz. 2. sezon onayı alan dizinin yönetmeni de (daha önceki sayılarda da bahsettiğim, oldukça başarılı işler olan) Prison Playbook ve Reply serilerini yöneten Shin Won Ho.

 

Because This is My First Life

Kore Dizileri : Because This is My First Life
Kore Dizileri : Because This is My First Life

“Hata yapmam, zorlanmam normal çünkü bu benim ilk hayatım; bu hayatı ilk defa yaşıyorum!” Aynı evde yaşamak zorunda kalan ikilinin arasında doğan aşk ve “anlaşmalı evlilik” Kore dizilerinin vazgeçilmez klişelerindendir; çok kullanılır ama bence çoğunlukla iyi kotarılır bu klişe.

Bu dizide de karşı cinsiyetten olduklarını fark etmeyen Nam Se Hee (Lee Min Ki) ve Yoon Ji Ho (Jung So Min) ev arkadaşı olarak beraber yaşamaya başlıyorlar. Nam Se Hee tüm varlığını satın aldığı eve yatırmış, kredi ödemeleriyle boğuşan, kedisiyle geçireceği sessiz sakin bir hayatı arzulayan, soğuk bir adam.

Yoon Ji Ho ise Kore’nin en iyi üniversitesinden mezun olmasına rağmen hayallerinin peşinden gitmeyi tercih etmiş bir yardımcı senaryo yazarı. Yoon Ji Ho’nun üst üste yaşadığı talihsizlikler sebebiyle kalacak bir eve ihtiyacı var; Nam Se Hee’nin de kredi borcunu ödeyebilmek için kira gelirine…

 

İkisi bu şartlar altında “sözleşmeli bir evlilik” yapmanın mantıklı olacağına karar veriyor ancak -elbette- ister aşk evliliği olsun ister sözleşmeli evlilik, evlilik denen şeyin o kadar da kolay olmadığını öğreniyorlar.

Dizi günümüz Kore’sinin zorlu şartlarında yaşamanın ne kadar zor olduğunu vurgularken hayaller, idealler, çalışma hayatı, çalışma hayatında kadın olmak, ailevi sorunlar, arkadaşlık, ilişkiler, aşk ve evlilik gibi konularda pek çok şey anlatıyor.

Dizinin konusu her ne kadar klişe ve gerçek dışı gibi görünse de üzerinde durduğu konular çok gerçek, çok günümüzden ve çok içten. İzlerken pek çok sahnede kahkaha atacağınız da kesin…

Because This is My First Life dizisinde hikâyesini izlediğimiz iki çift daha var, onlar da kendi hayatlarının mücadelesi içindeler. Dizide Jung So Min (Playful Kiss, My Father is Strange) ve Lee Min Ki (The Beauty Inside, The Lies Within) dışında yer alan isimler ise şöyle: Lee Som (The Third Charm), Park Byung Eun (Arthdal Chronicles), Kim Ga Eun (The Wind Blows) ve Kim Min Seok (Defendant, Age of Youth 2).

 

Healer

Kore Dizileri : Healer
Kore Dizileri : Healer

Seo Jung Hoo (Ji Chang Wook), Healer adıyla tanınan oldukça özel bir “gece kuryesi”dir. Yeterli para karşılığında, dâhi bir “hacker”ın da yardımıyla insanların istedikleri şeyleri bir yerden başka bir yere taşır; soru sormaz, paketin içeriğiyle ilgilenmez ama cinayete de asla karışmaz.

Son işi sebebiyle ikinci sınıf bir dedikodu gazetesi yazarı olan Chae Young Shin (Park Min Young) ve başarılı muhabir Kim Moon Ho (Yoo Ji Tae) ile yolları kesişir. Ortak geçmişlerinin sırlarını araştırmaya başlaması hem kendini hem de iki muhabiri tehlikeye sokacaktır. 20 bölümlük bu aksiyon-drama-romantik komedi dizisi, listemizde yer alan en eski dizi. 2014-2015 yılları arasında KBS2 kanalında yayınlandı.

Oldukça sürükleyici bir yapım olan Healer hem senaryosu hem sürükleyiciliği hem de başrol çiftimizin müthiş kimyası ile oldukça tatmin edici bir dizi. Healer yalnızca “kendini iyi hisset” dizileri içerisinde değil, Kore dizileri söz konusu olduğunda pek çok “en iyiler” listesinde yer alabilecek kalitede bir yapım.

Örneğin ilk defa Kore dizisi izleyeceklere, Kore dizisi izlememekte ısrarlı erkek izleyiciye (boooh!), aksiyon sevenlere, “binge watch” yapmak isteyenlere (dizi Netflix’te yer alıyor), Ji Chang Wook ve Park Min Young sevenlere de ısrarla tavsiye edilebilecek bir yapım Healer. Henüz izlemediyseniz şimdi tam zamanı.

 

When The Camellia Blooms

When The Camellia Blooms
When The Camellia Blooms

Kore’de 2019 yılının en iyi reytinge sahip 2. dizisi olan When The Camellia Blooms (ilki The Fiery Priest), hikâyenin merkezindeki güçlü kadın karakterleriyle öne çıkan bir yapım. Dizinin başrollerinde benim de çok sevdiğim başarılı isimler Gong Hyo-jin (The Master’s Sun, It’s Okay, That’s Love) ve Kang Haneul (To The Beautiful You, The Heirs) yer alıyor.

Oh Dong Baek (Gong Hyojin), Ongsan isimli küçük bir kasabada yaşayan, çocukken annesi tarafından terk edilmiş genç bir kadındır ve bu her türlü zorbalık, dışlanma ve kötü muamele görmek anlamına gelse bile, kendi oğlunu yetiştirmek ve ona rahat bir hayat vermek için elinden geleni yapmaya çalışan bekâr bir annedir, bir bar işletmesi de işini hiç kolaylaştırmıyordur üstelik.

Hwang Yong Shik (Kang Ha-neul) ise dürüstlüğü ve gözü pekliği hayatı boyunca başına bela olmuş, işinde oldukça iyi ve içgüdüleriyle hareket eden bir polis memurudur. Bu en ufak ortak noktası olmayan iki kişinin yolları, Ongsan’da yıllardır kadınları hedef alan bir seri katilin yeniden cinayet işlemeye başlamasıyla kesişecektir.

Dizi; polisiye, drama, romantik komedi gibi farklı türleri oldukça başarılı şekilde aynı potada eritiyor. Son dönem Kore dizilerinde sıkça rastlandığı üzere de pek çok güçlü kadın karakter üzerinden, Kore’de kadının toplumdaki yerine bir bakış açısı sunuyor. Dedikodu çıkmasın diye güzel giyinmeyi, gülümsemeyi unutan kadınlar; erkek kardeşi mutlu olabilsin, iyi bir hayat yaşayabilsin diye kendi hayatından, gururundan, mutluluğundan vazgeçen kadınlar; insanlar onu öyle seviyor diye bir maske ardına saklanmış, kendine biçilen rolü oynayan kadınlar; çocuğu için bütün hayatını feda eden kadınlar…

Bu dizi pek çok kadın hikâyesi sunuyor, izleyicinin kendinden bir şeyler bulacağı kesin… When The Camellia Blooms insanın içini ısıtan, sımsıcak bir yapım. Dizinin çok geniş ve başarılı isimlerden oluşan bir kadrosu var, özellikle çocuk oyuncuların hakkını vermek gerek.

Parazit filmindeki “hizmetçi” rolüyle anımsayabileceğiniz Lee Jung Eun’un da bu dizide rol aldığını belirtelim. Bunlara da mutlaka bir göz atın: Fight for My Way, Weightlifting Fairy Kim Bok-joo, Oh My Venüs, Romance is a Bonus Book, Shopping King Louie, Oh My Ghostess, Sassy Go Go, Reply serisi ve tabii ki hazırladığım her listenin vazgeçilmezi Coffee Prince.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Okuyabilecekleriniz

Larina Thermal Resort & Spa’ya Ödül

İlgili yazılar: Dila Senem Çetin Kimdir? İzlemeye Doyamayacağınız Yayınlar Kadın Erkek Eşi…