Ameliyathane Hemşiresi

Türkiye’de geçerli olan iş kollarından biri de Ameliyathane Hemşiresi mesleğidir. Birçok çalışanın bulunduğu bu meslek ile ilgili istatistiki bilgilere ve mesleğin tanımına bakmak gerekirse;

Ameliyathane Hemşiresi Tanımı

Ameliyathane Hemşiresi; cerrahi işlem öncesi ameliyathaneyi işleme uygun şekilde hazırlamak, cerrahi uzman ve ekibini asiste etmek ve kendisine atanan diğer görevleri yerine getirmekle sorumlu sağlık personelidir.

Bu meslek ile ilgili en çok merak edilen konuların başında ne kadar maaş aldıkları konusudur. Bu konudaki bilgiler 232 kişinin paylaştığı maaş verilerine göre hesaplanmıştır.

Elde edilen verilere göre bu meslekte çalışanlardan en düşük maaşı alan kişi 14.800 TL almaktadır. Genel veriler hesaplandığında ise kişi başı ortalama maaş 17.600 TL almaktadır. Meslekte en yüksek maaş ise 25.800 TL olarak belirlenmiştir.

Aranılan Yetkinlikler & Nasıl Olunur?

Bu meslek dalında çalışacak kişiler için şirketlerin çalışanlarda aradığı birtakım özellikler işe alım sürecinde pozitif etki olarak yansımaktadır.

Bu meslek dalında çalışacak kişilerde aranılan yetkinliklere baktığımız zaman

  • İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği
  • Sterilizasyon

Gibi belge, sertifika ve yetkinliklere ihtiyaç duyulduğu görülmüştür. Ayrıca bu bölümde çalışan kişilerin mezun oldukları ilk 5 üniversiteye bakarsak;

  • Anadolu Üniversitesi
  • İstanbul Bilim Üniversitesi
  • Nişantaşı Üniversitesi
  • İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  • İstanbul Medipol Üniversitesi

Olduğunu görüyoruz. Yani eldeki veriler sonucunda bu üniversitelerde bu bölümü okuyanların meslek hayatında iş bulma oranında en yüksek yüzdelik dilime sahip olduklarını söyleyebiliriz.

Tabii ki bu meslekte çalışan her kişi farklı farklı bölümlerden geliyor olabilmekte.

Çalıştığımız kişilerin verdiği verilere göre mezun oldukları bölümler sırasıyla Ameliyathane Teknikerliği (MYO), Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri, Hemşirelik (MYO), Ebelik gibi bölümler olduğu istatistiklere yansımıştır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Okuyabilecekleriniz

Kumpirci Dükkanı Açmak

İlgili yazılar: Marmara Bölgesinde Hangi Hayvancılık Yapılır? Evden Para Kazandıran 10 İş …